PARTNER PORTALU
  • BGK

Ponad 13 mln zł dla domu pomocy społecznej

  • PAP    10 maja 2011 - 12:45
Ponad 13 mln zł dla domu pomocy społecznej

85 niepełnosprawnych lub przewlekle chorych psychicznie pensjonariuszy Domu Pomocy Społecznej w Łagiewnikach zamieszka jeszcze w tym miesiącu w wyremontowanych pokojach z łazienkami.
W placówce zakończyła się właśnie trwająca siedem lat modernizacja pomieszczeń. Podopiecznym stworzone zostały warunki odpowiadające wszelkim standardom Unii Europejskiej dla placówek pomocy społecznej.

Prace pochłonęły ponad 13 mln zł, w tym prawie 8,5 mln z kasy powiatu kieleckiego, a resztę z budżetu państwa – poinformował we wtorek dyrektor placówki Marek Kułanowski.

Ostatnim etapem była przebudowa czwartego z kolei pawilonu mieszkalnego oraz kaplicy i znajdujących się nad nią pomieszczeń rehabilitacji i terapii zajęciowej.

Budynek mieszkalny zyskał dzięki rozbudowie m.in. poddasze i jest obecnie dwa razy większy; mieści 27 pokoi z łazienkami dla 85 pensjonariuszy. „Przeprowadzą się oni do nowych pomieszczeń pod koniec maja” – zapowiedział dyrektor.

W rozbudowanym obiekcie znajdują się ponadto pokoje dziennego pobytu, jadalnia, dwa gabinety medyczne, kuchenki, dwie rozdzielnie posiłków oraz winda osobowa i dwie towarowe z podjazdami.

Z kolei nad kaplicą, która znajduje się w budynku, urządzono pomieszczenia do rehabilitacji, a na poddaszu – sale zajęć terapeutycznych. Całość połączono z pawilonem mieszkalnym.

W ramach programu naprawczego Domu Pomocy Społecznej w Łagiewnikach koło Chmielnika zmodernizowano łącznie cztery z pięciu budynków mieszkalnych – m.in. przebudowano ośmio-, dziewięcio– i dziesięcioosobowe sale na mniejsze pokoje z łazienkami, powstały sale dziennego pobytu, zainstalowano windy oraz piece olejowe w kotłowni.

DPS w Łagiewnikach powstał w 1959 roku. Jest przeznaczony dla mężczyzn niepełnosprawnych lub przewlekle chorych psychicznie. W placówce jest 185 miejsc dla podopiecznych z całego kraju.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.