PARTNER PORTALU
  • BGK

Ponad 14 mln zł na ośrodek radioterapii

  • PAP    22 grudnia 2011 - 08:44
Ponad 14 mln zł na ośrodek radioterapii

Ponad 14 mln zł na budowę w Kaliszu specjalistycznego ośrodka kompleksowego leczenia onkologicznego przeznaczył w budżecie na przyszły rok urząd marszałkowski w Poznaniu.
To jedna z najważniejszych inwestycji w południowej części Wielkopolski. Według marszałka województwa Marka Woźniaka pierwszych pacjentów placówka ma przyjąć wiosną 2014 r.

Budowa ośrodka i jego wyposażenie ma kosztować ok. 55 mln zł. Inwestorem przedsięwzięcia jest Wielkopolskie Centrum Onkologii (WCO) w Poznaniu, a grunt pod budowę ośrodka przekazał kaliski szpital.

Ok. 3 mln zł dołoży do inwestycji miasto – powiedziała Iwona Cieślak z biura prasowego miejscowego magistratu. Jak dodała, o ośrodek zabiegali kaliscy samorządowcy i organizacje pozarządowe, m.in. miejscowy Klub „Amazonek”.

Do tej pory zabiegi chirurgii onkologicznej wykonywane są częściowo w kaliskim szpitalu, ale chemioterapii i radioterapii pacjenci muszą poddawać się w dużych miastach, m.in. w Poznaniu, Łodzi i Wrocławiu. „Zakładam, że z radioterapii będzie korzystać w Kaliszu kilkaset, nawet do tysiąca osób” – powiedział dyrektor WCO prof. Julian Malicki.

Przypomniał, że wyleczalność chorób nowotworowych na Zachodzie wynosi 50-60 proc., a w Polsce zaledwie 30 proc. Wynika to głównie ze zbyt małej dostępności leczenia i ze zbyt późnego wykrywania choroby.

Kolejne ośrodki mają powstać w przyszłości w dawnych miastach wojewódzkich: Koninie, Lesznie i Pile.
Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.