PARTNER PORTALU
  • BGK

Poprawka o ubezpieczonych odrzucona

  • PAP    26 lipca 2012 - 13:40
Poprawka o ubezpieczonych odrzucona

Sejmowa komisja zdrowia odrzuciła w czwartek poprawkę zgłoszoną przez Ruch Palikota do rządowego projektu o Centralnym Wykazie Ubezpieczonych.
Rozszerzała ona katalog dokumentów potwierdzających tożsamość pacjenta, który nie ukończył 18. roku życia. Poprawka została zgłoszona dzień wcześniej podczas debaty w Sejmie.

Chodzi o projekt nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, który przewiduje możliwość weryfikacji przez placówki medyczne oraz lekarzy prawa pacjenta do świadczeń zdrowotnych w Centralnym Wykazie Ubezpieczonych NFZ za pomocą internetu.

Rządowy projekt przewiduje, że świadczeniobiorca, aby potwierdzić swoją tożsamość może okazać dowód osobisty, paszport, prawo jazdy lub legitymację szkolną (legitymacja szkolna może być okazana jedynie przez osobę, która nie ukończyła 18 lat).

Według Ruchu Palikota zamiast zapisu o legitymacji szkolnej należało dodać zapis, że osoby, które nie ukończyły 18. roku życia okażą „inny dokument potwierdzający tożsamość”. Miałoby to wyeliminować problemy weryfikacji dokumentów osób niepełnoletnich przy uzyskiwaniu świadczeń zdrowotnych.

Minister administracji i cyfryzacji Michał Boni negatywnie zaopiniował taką propozycję. „Ta poprawka nie rozjaśnia zapisów. Taki zapis może rodzić wiele interpretacji, że dokumentem potwierdzającym tożsamość może być jakikolwiek dokument” – argumentował. Opinie podzielili także przedstawiciele biura legislacyjnego Sejmu. Poprawka ta podczas głosowania posłów komisji zdrowia nie uzyskała rekomendacji.

Wprowadzenie elektronicznego wykazu ubezpieczonych zapowiedział na początku roku premier Donald Tusk. Deklarację złożył po spotkaniu z lekarzami, którzy prowadzili protest przeciw obowiązującym od 1 stycznia przepisom refundacyjnym. Lekarze podkreślali, że nie mogą ponosić odpowiedzialności za wypisywanie recept osobom nieuprawnionym, ponieważ nie posiadają szybkiego dostępu do aktualnych danych dot. ubezpieczonych.

<!-- pagebreak //-->

REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.