PARTNER PORTALU
  • BGK

Poród bez bólu już na życzenie

  • PAP/Dziennik Gazeta Prawna    6 lipca 2015 - 08:24
Poród bez bólu już na życzenie
Zmiany mają sprawić, że kobiety będą częściej decydować się na porody naturalne (fot.fotolia)

Od lipca można rodzić na życzenie bez bólu. NFZ zapłaci za to szpitalowi dodatkowe 400 zł i to bez limitów. Zwiększenie komfortu porodu naturalnego może mieć wpływ na zmniejszenie odsetka cesarskich cięć.

O zmianach pisze "Dziennik Gazeta Prawna".

W efekcie za taki poród do kasy placówki trafi o ponad jedną piątą więcej - 2200 zł, a nie jak dotąd 1800 zł. Za cesarskie cięcie szpital dostanie nadal tylko 1800 zł.

To ważna zmiana - kobiecie wystarczy samo poczucie, że znieczulenie jest dostępne, nawet jeśli z niego nie skorzysta - mówi Daria Omulecka z Fundacji "Rodzić po Ludzku". Jak dodaje, ważne, by lekarze i położne rzetelnie informowali o konsekwencjach podania znieczulenia.

Zwiększenie komfortu porodu naturalnego może mieć wpływ na zmniejszenie odsetka cesarskich cięć - uważa prof. Stanisław Radowicki, konsultant w dziedzinie położnictwa i ginekologii.

Według ostatnich danych taka forma porodu jest stosowana u ponad 38 proc. rodzących. "To zdecydowanie za dużo" - podkreśla prof. Radowicki.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • lekarz, 2015-07-06 09:13:52

    Bez bólu, tzn. że wreszcie zostanie zastosowane znieczulenie zewnątrzoponowe, czy po prostu dalej będzie podawany dolargan. Teraz teoretycznie też jest znieczulenie do porodu- tj. dolargan. Dlaczego nikt nie precyzuje tego, co to ma być ten "poród bez bólu". Jeżeli szpital miałby pieniądz...e na anestezjologa, który wg ustawy musi być dostępny dla tej jednej pacjentki- to spoko, ale nie mam pojęcia jak oni za 400 zł chcą opłacić tę procedurę.  rozwiń