Poród bez bólu? Nie dla każdej mamy

  • PAP/Przegląd prasy
  • 05-10-2015
  • drukuj
Po zmianie sposobu refundacji znieczuleń przy porodzie jest ich więcej. Ale prawie połowę z nich wykonały szpitale na Mazowszu i w Małopolsce.

Poród bez bólu? Nie dla każdej mamy
Po zmianie sposobu refundacji znieczuleń przy porodzie jest ich więcej. Fot. Pixabay.com

Od lipca NFZ ekstra płaci szpitalowi za znieczulenie. Za każdą rodzącą w ten sposób – o 416 zł więcej, to wzrost o ponad jedną piątą z 1,8 do 2,2 tys. zł – informuje „Dziennik Gazeta Prawna”.

Z pierwszych analiz wynika, że placówki chętnie z tego korzystają. W lipcu i sierpniu wykonano po 3,5 tys. znieczuleń zewnątrzoponowych do porodu naturalnego. Oznacza to prawie trzykrotny wzrost w porównaniu do średniej miesięcznej w I półroczu, która wynosiła ok. 1,2 tys.

Kłopot w tym, że kobiety są dyskryminowane ze względu na miejsce zamieszkania: 1150 rodzących skorzystało z zastrzyku łagodzącego ból na Mazowszu, 553 – w Małopolsce, a 402 – na Śląsku.

To oznacza, że w tych 3 województwach odbyło się 75 proc. wszystkich znieczuleń, i to najczęściej dotyczyło dużych miast – takich jak Warszawa, Kraków czy Katowice.

A np. w województwie lubuskim były tylko 3 porody bez bólu, w lubelskim – 5, a w zachodniopomorskim – 22 – wylicza „Dziennik Gazeta Prawna”, wskazując, że powodem tego jest brak anestezjologów.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE