PARTNER PORTALU
  • BGK

Poród bez bólu? Nie dla każdej mamy

  • PAP/Przegląd prasy    5 października 2015 - 07:48
Poród bez bólu? Nie dla każdej mamy

Po zmianie sposobu refundacji znieczuleń przy porodzie jest ich więcej. Fot. Pixabay.com

Po zmianie sposobu refundacji znieczuleń przy porodzie jest ich więcej. Ale prawie połowę z nich wykonały szpitale na Mazowszu i w Małopolsce.
Od lipca NFZ ekstra płaci szpitalowi za znieczulenie. Za każdą rodzącą w ten sposób – o 416 zł więcej, to wzrost o ponad jedną piątą z 1,8 do 2,2 tys. zł – informuje „Dziennik Gazeta Prawna”.

Z pierwszych analiz wynika, że placówki chętnie z tego korzystają. W lipcu i sierpniu wykonano po 3,5 tys. znieczuleń zewnątrzoponowych do porodu naturalnego. Oznacza to prawie trzykrotny wzrost w porównaniu do średniej miesięcznej w I półroczu, która wynosiła ok. 1,2 tys.

Kłopot w tym, że kobiety są dyskryminowane ze względu na miejsce zamieszkania: 1150 rodzących skorzystało z zastrzyku łagodzącego ból na Mazowszu, 553 – w Małopolsce, a 402 – na Śląsku.

To oznacza, że w tych 3 województwach odbyło się 75 proc. wszystkich znieczuleń, i to najczęściej dotyczyło dużych miast – takich jak Warszawa, Kraków czy Katowice.

A np. w województwie lubuskim były tylko 3 porody bez bólu, w lubelskim – 5, a w zachodniopomorskim – 22 – wylicza „Dziennik Gazeta Prawna”, wskazując, że powodem tego jest brak anestezjologów.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.
NAJPOPULARNIEJSZE W PORTALU
NAJNOWSZE WIADOMOŚCIWyszukiwarki

Polecane oferty: