PARTNER PORTALU
  • BGK

Porzucenia seniorów plagą w kieleckim szpitalu

  • Rynek Zdrowia    25 listopada 2015 - 15:17
Porzucenia seniorów plagą w kieleckim szpitalu

Ponad 50 przypadków porzucenia osób starszych, obłożnie chorych odnotowuje się w ciągu roku w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Kielcach.
Zjawisko porzucania seniorów przez rodziny nasila się zwłaszcza przed Bożym Narodzeniem, Wielkanocą, w wakacje, czy długie weekendy. Zimą wzrasta też liczba osób bezdomnych, które nie mają gdzie udać się po zakończeniu hospitalizacji.

- Przed świętami to zjawisko jest notoryczne. Nie są odbierani ludzie starsi ze szpitala, nie wiem, czy nie pasują do stołu, czy chodzi o coś innego - mówi wzburzona Magdalena Zawadzka, pracownik socjalny WSzZ.

Pracownice socjalne Szpitala Zespolonego apelują do instytucji, gmin, które mogą pomóc w takich sytuacjach o wsparcie dla szpitala i konstruktywną współpracę. Bardzo ważna jest także odpowiednia postawa rodzin, które przy odrobienie dobrej woli, są w stanie zorganizować opiekę nad obłożnie chorą osobą. Porzucani pacjenci często zajmują miejsca innym, którzy pilnie potrzebują pomocy. Brak miejsc w DPS i ZOL jest dramatycznie odczuwalny w całym regionie.

W szpitalu podkreślają, że istotnie może dochodzić do sytuacji, gdy rodziny faktycznie nie są w stanie zająć się bliską osobą i szpital wówczas stara się im pomóc, kontaktując się z różnymi instytucjami.

W okresie jesienno-zimowym w WSzZ wzrasta liczba osób bezdomnych, których nie ma gdzie skierować po zakończeniu hospitalizacji, bo i w tym obszarze brakuje odpowiednich placówek. Zwłaszcza, że bezdomni nie mają żadnych dochodów.

Cały artykuł czytaj na Rynekzdrowia.pl

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.