Poselska głodówka dla dobra dzieci

Rozwiązania problemu finansowania pobytu chorych i niepełnosprawnych dzieci w zakładach opiekuńczo-leczniczych domaga się od ministra zdrowia poseł Ruchu Palikota Artur Bramora.
Poselska głodówka dla dobra dzieci

W poniedziałek rozpoczął głodówkę w siedzibie takiej placówki w Częstochowie. Resort zdrowia nie widzi potrzeby zmian w przepisach. Do podjęcia głodówki skłoniła posła „katastrofalna” – jak ocenił – sytuacja 11 takich ośrodków w całym kraju, w których znajduje się obecnie 80 dzieci.

Wcześniej skierował list otwarty do ministra zdrowia Bartosza Arłukowicza, zapowiadając podjęcie głodówki, jeśli do 15 października minister nie wyda rozporządzenia zmieniającego zasady finansowania takich ośrodków.

„Od lutego próbuję zwrócić uwagę różnych ministrów na tę sprawę. Mamy październik, a oprócz deklaracji typu: przyjrzymy się sprawie nic się nie zmieniło. Dlatego zdecydowałem się podjąć głodówkę. Będę nocował w tym ośrodku, pił tylko wodę. Nie przerwę protestu, dopóki nie będzie oficjalnego stanowiska ministra zdrowia w porozumieniu z Narodowym Funduszem Zdrowia co do sposobu rozwiązania tego problemu” – powiedział poseł Bramora.

Jak dodał, list skierował także do kancelarii premiera i prezydenta, a premierowi wręczył go osobiście w piątek po wygłoszeniu przez niego expose. „Nic się jednak nie wydarzyło. System po prostu nie widzi tych dzieci, w Ministerstwie Zdrowia panuje chaos organizacyjny i bezwład decyzyjny” – dodał poseł.

Właśnie z powodu braku pieniędzy częstochowskiemu Stowarzyszeniu Pielęgniarsko-Opiekuńczemu „Z Ufnością w Trzecie Tysiąclecie”, gdzie protestuje poseł, grozi likwidacja. Wszczęto już procedurę zamknięcia ośrodka, pod opieką którego jest obecnie ok. 20 dzieci.

W poniedziałek po południu na list posła Bramory do ministra zdrowia odpowiedział wiceminister Sławomir Neumann. W opublikowanym także na stronie internetowej resortu piśmie wskazał, że stawka za tzw. osobodzień w świadczeniach pielęgnacyjnych i opiekuńczych wynosi w śląskim oddziale NFZ 120 zł i jest najwyższa w kraju, przy średniej 85,74.

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE