PARTNER PORTALU
  • BGK

Posłowie: Konieczna jest koordynacja systemu opieki zdrowotnej w regionach

  • PAP/AT    13 stycznia 2016 - 16:11
Posłowie: Konieczna jest koordynacja systemu opieki zdrowotnej w regionach

Ani lekarz, ani pielęgniarka, ani żadna koordynacja nie zmieni systemu bez uświadomienia każdemu obywatelowi, że indywidualnie odpowiada za własne zdrowie (fot.fotolia)


• Rynek zdrowia zbyt mocno się rozdrobnił, bo środki są ograniczone.
• Trzeba określić gospodarzy systemu opieki zdrowotnej w województwach.
• Do opieki podchodzono do tej pory w sposób polityczny.
• Koordynacja powinna odbywać się na dwóch poziomach - wojewódzkim i centralnym.
• Konieczne jest stworzenie mapy potrzeb.
Konieczna jest koordynacja systemu opieki zdrowotnej na poziomie regionów - ustalili na swoim pierwszym posiedzeniu członkowie Parlamentarnego Zespołu ds. Organizacji Ochrony Zdrowia. Proponują określenie, kto jest gospodarzem systemu w województwie.

Zespół powstał w listopadzie 2015 r.; w środę odbyło się jego pierwsze merytoryczne spotkanie.

Jak mówiła przewodnicząca zespołu Anna Czech (PiS), na poziomie regionów system opieki zdrowotnej funkcjonuje niedobrze, bo nie ma koordynacji działań, brakuje - dodała - "gospodarza terenu". "Trzeba na ten temat rozmawiać, jest szansa, że uda się teraz tego gospodarza wywalczyć. Bo przez wiele lat obserwujemy (...), że rynek zdrowia się zbyt mocno rozdrobnił, bo środki są ograniczone, a drogie procedury chętnie wychwytują podmioty nowe, prywatne; zaś publiczne, które służą pacjentom, muszą bilansować swoje przychody" - wyjaśniała.

Jej zdaniem jest potrzeba koordynacji, jeśli chodzi o infrastrukturę; określenia, jakie świadczenia z pieniędzy publicznych powinny być finansowane, a jakie nie. Korekty wymaga też wycena świadczeń, bo niektóre procedury są przeszacowane, na inne zaś środków jest za mało - dodała Czech. Podała przykład szpitali powiatowych, w których wyremontowano olbrzymie bloki operacyjne, a wykorzystuje się je w niewielkim zakresie.

Elżbieta Gelert (PO) mówiła, że inicjatywa powołania zespołu jest bardzo ważna, bo do tej pory w Sejmie nie było gremium, które zajmowałoby się organizacją medycyny. Dodała, że zespół może rozmawiać i składać inicjatywy dotyczące poprawy koordynacji w ochronie zdrowia, a przede wszystkim debatować, czy ma ona być na poziomie centralnym czy regionalnym.

Prezes Okręgowej Rady Lekarskiej w Krakowie prof. Andrzej Matyja podkreślił, że do opieki zdrowotnej w Polsce podchodzono do tej pory w sposób polityczny, a brakowało konkretnych działań - zwiększania co roku środków i koordynowanie działań medycznych. "Ta koordynacja jest koniecznością w tej chwili, chociażby ze względu na decyzje Komisji Europejskiej, bo bez tego nie otrzymamy 3 mld euro. Tym koordynatorem - czy my chcemy czy nie - jest w tej chwili minister zdrowia, który tworzy m.in. mapę potrzeb zdrowotnych" - powiedział.

W jego jednak ocenie tworzenie map odbywa się na podstawie zafałszowanych danych. "Bo jak inaczej to oceniać, skoro inne dane są w posiadaniu NFZ, inne GUS, a jeszcze inne ma ZUS? Nie da się pokazać mapy potrzeb. Poza tym, mapa potrzeb zdrowotnych nie powinna być oparta tylko i wyłącznie na mapie potrzeb szpitali, a tak to jest tworzone" - powiedział Matyja. Dodał, że cały świat zmniejsza środki na leczenie szpitalne i jest to średnio w Europie od 30 do 35 proc. wszystkich środków na zdrowie, a w Polsce 50 proc.

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.
NAJPOPULARNIEJSZE W PORTALU
NAJNOWSZE WIADOMOŚCIWyszukiwarki

Polecane oferty: