PARTNER PORTALU
  • BGK

Poszkodowane przez lekarzy ofiary przemocy

  • Gazeta Prawna, MS/Rynek Zdrowia    27 grudnia 2011 - 11:20
Poszkodowane przez lekarzy ofiary przemocy

Lekarze nie wystawiają zaświadczeń ofiarom przemocy domowej, choć mają taki obowiązek
Lekarze nie wystawiają pobitym zaświadczeń, choć mogą to robić od półtora roku. Zdecydowana część po prostu nie wie, że ma taki obowiązek. Zaświadczenie wystawione ofierze przemocy domowej ma potwierdzić doznane obrażenia.

Nowelizacja ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie, obowiązująca od 1 sierpnia 2010 r., umożliwia m.in. uzyskanie bezpłatnego zaświadczenia lekarskiego, które potwierdzi stosowanie przemocy w rodzinie. Zaświadczenie, które składa się z dziewięciu punktów wypełnianych przez lekarza, może wystawić także lekarz podstawowej opieki zdrowotnej.

Zaświadczenie wydane przez lekarza rodzinnego informujące o uszkodzeniach ciała ma pomagać ofiarom przemocy w rodzinie, które zdecydują się na skarżenie sprawcy w sądzie.

Zdaniem Krystiana Adamika z NZOZ Praktyki Lekarzy Rodzinnej Medica w Leśnicy, opolskiego konsultanta wojewódzkiego w dziedzinie medycyny rodzinnej, lekarze nie otrzymali żadnych wytycznych od resortu zdrowia, jak stosować rozporządzenie, nie było też żadnych szkoleń. Wielu z nich nie wie też, że specjalnie do tego celu został opracowany druk ułatwiający opisanie zaobserwowanych uszkodzeń, Część lekarzy boi się, że za wystawianie zaświadczeń NFZ im po prostu nie zapłaci.

Uzyskanie zaświadczenia od każdego lekarza, niezależnie od jego specjalizacji, ma być ułatwieniem dla osób doświadczających przemocy. Do tej pory mogły one korzystać jedynie z obdukcji, która jest wykonywana tylko przez lekarzy medycyny sądowej. Trzeba też za nią płacić (chyba że zlecili ją prokurator lub sąd). To powoduje, że często jest robiona dopiero, gdy ofiara zdecyduje się na skarżenie sprawcy. Wtedy obrażenia mogą być już niezauważalne.
Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.