PARTNER PORTALU
  • BGK

Potrzeba 70 tys. nowych lekarzy. Ale warunki na studiach medycznych są złe

  • PAP/AT    31 marca 2016 - 07:15
Potrzeba 70 tys. nowych lekarzy. Ale warunki na studiach medycznych są złe
Przyszli medycy skarżą się np. na niedostatek zajęć praktycznych (fot.fotolia)

Polska potrzebuje nowych lekarzy. Problemem są jednak warunki studiowania.
Aby dogonić średnią unijną potrzebujemy w Polsce 70 tys. nowych lekarzy. Ministerstwo Zdrowia chce zwiększyć w tym roku o 20 proc. liczbę studentów, którzy zaczynają naukę. Raport NIK pokazał jednak, że warunki studiów są złe - pisze "Dziennik Gazeta Prawna".

Studenci oceniają wysoko merytoryczną stronę procesu kształcenia. Problemem są jednak warunki studiowania. Standardy są bardzo zróżnicowane - twierdzi NIK. Przyszli medycy skarżą się np. na niedostatek zajęć praktycznych.

"Na przykład na jedną salę wykładową na uczelni w Białymstoku liczba studentów wynosiła 126, ale już w Lublinie - 405. W efekcie w jednej sali odbywały się tam zajęcia praktyczne aż 30 osób" - czytamy w artykule.

Czytaj tez: Lekarze masowo emigrują za praca. Może być jeszcze gorzej

"Choć to MZ ogłasza limity miejsc i przyjęć na studia medyczne, to jednak nie wyznacza kierunku zmian (...) Brakuje kompleksowej strategii uwzględniającej trendy demograficzne i epidemiologiczne" - powiedziała gazecie Dominika Tarczyńska z NIK.

A to właśnie resort zdrowia powinien wypracować procedury określania niezbędnych specjalistów i zbudować kompleksowy system monitorowania kształcenia pracowników medycznych, co obiecywano od dawna. W rezultacie uczelnie same muszą wyznaczać limity, kierując się własnymi analizami i wyczuciem - podsumowuje gazeta.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.