PARTNER PORTALU
  • BGK

Potrzebna poprawa współpracy podstawowej i specjalistycznej opieki

  • PAP    10 września 2011 - 09:32
Potrzebna poprawa współpracy podstawowej i specjalistycznej opieki

Współpraca podstawowej i specjalistycznej opieki zdrowotnej, wynagradzanie lekarzy, model kontaktów z pacjentem – to elementy do poprawy w polskiej Podstawowej Opiece Zdrowotnej.
Tak wynika z badania przedstawionego na kongresie Światowej Organizacji Lekarzy Rodzinnych.

W dniach 8-11 września odbywa się w Warszawie Kongres Światowej Organizacji Lekarzy Rodzinnych. Jego tegoroczne hasło to „Medycyna rodzinna – praktyka, nauka i sztuka”. Bierze w nim udział ponad trzy tysiące lekarzy z 58 krajów.

Czytaj też: NIK: opieka zdrowotna niewydolna i niespójna

W konferencji, na której zaprezentowano wyniki badania dotyczące jakości POZ w Polsce i Europie (The Current State of Primary Care in Poland and Europe), wzięli udział m.in.: prezes Światowej Organizacji Lekarzy Rodzinnych (WONCA) prof. Rich Roberts, prezes WONCA w Europie Tony Mathie, prezes Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Polsce Maciej Godycki-Ćwirko, wiceprezes KLR prof. Adam Windak, b. prezes KLR Tomasz Tomasik.

Czytaj też: Przepracowani lekarze to realny problem

Wienke Boerma z Instytutu Badań nad Ochroną Zdrowia w Holandii (Netherlands Institute for Health Services Research) zaznaczył, że POZ to jeden z najważniejszych elementów, jaki wpływa na cały system ochrony zdrowia. „Sposób organizacji POZ istotnie wpływa na zdrowie całej populacji. Odpowiednie zarządzanie POZ, w szczególności w dobie kryzysu, gdy populacja się starzeje, a wymagania w stosunku do ochrony zdrowia rosną, pozwala zaoszczędzić koszty” – przekonywał.

Czytaj też: Pacjenci nie będą dopłacali do leczenia

Podstawową Opiekę Zdrowotną w Polsce na tle innych krajów UE autorzy badania ocenili jako średnią. Wysoką ocenę otrzymały m.in.: Holandia, Wielka Brytania, Finlandia, Belgia, Dania, Portugalia. Średnią – m.in. Niemcy, Francja, Szwecja, Norwegia, Włochy, Czechy. Niską – m.in. Słowacja, Irlandia, Węgry, Austria.

Czytaj też: Więcej pielęgniarek w szkołach

Boerma zaznaczył, że w polskiej POZ należałoby poprawić współpracę między podstawową opieką zdrowotną a opieką specjalistyczną. „Połączenie – współpraca POZ ze specjalistami jest bardzo słaba” – powiedział. Dodał, że sposób wynagradzania lekarzy w Polsce „nie jest prowadzony w sposób zachęcający do bardziej efektywnej pracy”.

Jego zdaniem, funkcjonuje jednolity model kontaktów między lekarzem a pacjentem. „Lekarze rzadko korzystają z innych form kontaktów, takich jak rozmowy telefoniczne z pacjentami czy e-mail” – powiedział. „Nie ma kraju, w którym sytuacji w podstawowej opiece zdrowotnej nie należałoby poprawić” – podkreślił.

Powiedział, że tym, co pozytywnie wyróżniło Polskę na tle pozostałych krajów jest wyodrębniony budżet na podstawową opiekę zdrowotną. Elementami ocenionymi pozytywnie są wytyczne postępowania lekarzy POZ, „które pozwalają zmniejszyć różnice i dowolność w postępowaniu lekarzy – ułatwiają podejmowanie decyzji”, a także wyodrębnione prawa pacjenta.

REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.