PARTNER PORTALU
  • BGK

Powiat kupi mammograf dla lecznicy

  • sztafeta.pl    2 grudnia 2012 - 14:30
Powiat kupi mammograf dla lecznicy

Zarząd Powiatu Stalowowolskiego podjął uchwałę o przyznaniu 250 tysięcy złotych na zakup nowego mammografu dla Powiatowego Szpitala Specjalistycznego w Stalowej Woli. Dotychczasowy to urządzenie już 14-letnie i dość mocno wyeksploatowane.
Ostatnio wykonywał po 12 tysięcy zdjęć rocznie, a w pierwszych latach jego eksploatacji robiono nim nawet 100 tysięcy zdjęć każdego roku. I choć zdaniem radiologów robi jeszcze zdjęcia dobrej jakości, to z dniem 30 listopada urządzenie musiało zostać wycofane z eksploatacji.

To efekt przepisów – Wojewódzki Inspektor Sanitarny stwierdził, że urządzenie nie spełnia niektórych wymogów Rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 18 lutego 2011 r. w sprawie warunków bezpiecznego stosowania promieniowania jonizującego dla wszystkich rodzajów ekspozycji medycznych.

– To przedziwna sytuacja, że trzeba wycofać z użytkowania sprawne urządzenie, ale niestety nie mamy na nią wpływu. Jednocześnie jednak nie możemy pozwolić na to, aby kobiety w naszym szpitalu nie mogły wykonać tak ważnego badania jak mammografia. Przecież profilaktyka to podstawa. Dlatego przystaliśmy na prośbę dyrekcji szpitala i zgodziliśmy się w całości sfinansować zakup nowego mammografu – komentuje Robert Fila, starosta Powiatu Stalowowolskiego.

Przetarg na dostawę urządzenia został już ogłoszony i nowy mammograf ma stanąć w stalowowolskim Szpitalu Powiatowym jeszcze pod koniec grudnia 2012 roku.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.