PARTNER PORTALU
  • BGK

Powiat pszczyński zamierza przejąć prowadzenie szpitala

  • PAP/JS    30 marca 2018 - 17:09
Powiat pszczyński zamierza przejąć prowadzenie szpitala
Powiat zaproponował spółce zawarcie porozumienia, w którym oświadcza, że najpóźniej od 1 lipca planuje rozpocząć działalność leczniczą w szpitalu, zapewniając zatrudnienie pracowników szpitala przez wskazany podmiot, (fot. pixabay.com)

Powiat pszczyński zamierza przejąć prowadzenie tamtejszego szpitala od spółki Centrum Dializa z Sosnowca, której w ostatnich dniach umowę wypowiedział NFZ. Władze powiatu proszą pracowników o kontynuowanie pracy w szpitalu prowadzonym przez jednostkę powiatową.
  • Rozwiązując umowę śląski oddział NFZ informował, że przez ostanie 10 lat szpital w Pszczynie był kontrolowany 16 razy; nieprawidłowości wykazywała każda kontrola.
  • Ostatnia, przeprowadzona od 12 czerwca do 25 sierpnia 2017 r., wykazała, że szpital w Pszczynie nie wykonał części zaleceń po kontroli z 2016 r.
  • Tamta kontrola zakończyła się nałożeniem na szpital wysokiej kary - ponad 1,1 mln zł - oraz wezwaniem do usunięcia nieprawidłowości.

O rozwiązaniu umowy na świadczenie wszystkich rodzajów i zakresów usług ze szpitalem w Pszczynie, prowadzonym przez spółkę Centrum Dializa z Sosnowca, śląski oddział NFZ poinformował 20 marca br. Umowę rozwiązano z trzymiesięcznym okresem wypowiedzenia, co oznacza brak kontraktu od 1 lipca.

"Nie mieliśmy innego wyjścia jak rozwiązanie umowy. Życie i zdrowie pacjentów w tej placówce było zagrożone. Mimo naszych wielokrotnych rozmów nie usunięto nieprawidłowości wskazanych podczas kontroli" - mówił 20 marca dyrektor śląskiego oddziału NFZ Jerzy Szafranowicz. Zapewnił, że świadczenia realizowane dotąd przez szpital będą od lipca realizowane przez podmioty w promieniu 25 km - z kontraktami z NFZ.

W piątek (30 marca) jednak starosta pszczyński Paweł Sadza poinformował w rozesłanym komunikacie, że w związku z decyzją NFZ powiat rozwiązuje umowę dzierżawy szpitala ze spółką Centrum Dializa (także z trzymiesięcznym okresem wypowiedzenia, do dnia 30 czerwca) i zaproponował spółce zawarcie porozumienia, którego nadrzędnym celem jest zapewnienie funkcjonowania szpitala, a tym samym dostępu do świadczeń leczniczych mieszkańcom.

Starosta Sadza wskazał, że od momentu wypowiedzenia przez NFZ kontraktu powołany przezeń zespół ds. szpitala spotkał się z przedstawicielami spółki czterokrotnie. Powiat zaproponował spółce zawarcie porozumienia, w którym oświadcza, że najpóźniej od 1 lipca planuje rozpocząć działalność leczniczą w szpitalu, zapewniając zatrudnienie pracowników szpitala przez wskazany podmiot, przy zastosowaniu art. 23' Kodeksu pracy.

"Powiat zapewnia też, że będzie podejmować działania polegające na niezwłocznym dokonaniu przygotowań szpitala do prowadzenia dalszej, nieprzerwanej działalności. Przedstawiciele spółki Centrum Dializa zapowiedzieli, że w ciągu 14 dni odniosą się do przekazanych dokumentów (wypowiedzenia umowy dzierżawy oraz porozumienia)" - przekazał starosta pszczyński.

Zwrócił się także do pracowników szpitala, by w oświadczeniach deklarowali gotowość podjęcia pracy w szpitalu prowadzonym przez jednostkę podległą powiatowi. "Przejęcie pracowników ma kluczowe znaczenie dla zapewnienia ciągłości działalności leczniczej szpitala. Bardzo nam zależy, abyście państwo nadal pracowali w szpitalu w Pszczynie" - podkreślił Sadza.

Powiat ponownie wystąpił też do NFZ o przekazanie kontraktu na prowadzenie szpitala - w formie cesji na podmiot powiatowy. "Na wcześniejsze wystąpienia w tej sprawie, do tej pory nie otrzymaliśmy oficjalnej odpowiedzi, jednakże dyrektor śląskiego NFZ zapewnił mnie o swojej woli współpracy. Przypomnę także, że otrzymaliśmy pismo z Ministerstwa Zdrowia, z którego wynika, że cesja kontraktu na podmiot powiatowy jest możliwa" - zaznaczył w piątek starosta.

REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.