PARTNER PORTALU
  • BGK

Powiatowa alternatywa dla szpitalnych ubezpieczeń

  • ZWI    23 listopada 2012 - 19:39
Powiatowa alternatywa dla szpitalnych ubezpieczeń

Związek Powiatów Polskich uruchomił stronę internetową www.rb.zpp.pl umożliwiającą przystąpienie do umowy o wspólnym ponoszeniu ryzyka przez szpitale związanego z możliwością wystąpienia zdarzenia medycznego.
Podjęta inicjatywa jest realizacją przedstawionej na XV Zgromadzeniu Ogólnym Związku Powiatów Polskich koncepcji umowy o wspólnym ponoszeniu ryzyka jako alternatywy dla umowy ubezpieczenia.

Czytaj też: Problem z ubezpieczeniem wzajemnym szpitali

Istotą proponowanej umowy jest ustalenie, że umawiające się strony - narażone na podobne rodzajowo ryzyko - zobowiązują się pokryć wspólnie, w ustalonej z góry proporcji, koszty odszkodowania koniecznego do wypłacenia przez jedną ze stron umowy z tytułu zdarzenia powiązanego z danym rodzajem ryzyka.

- Zamiast uiszczać z góry niemałą składkę ubezpieczeniową, zainteresowane szpitale zobowiązują się pokryć wspólnie, w ustalonej z góry proporcji, koszty świadczenia (odszkodowania i zadośćuczynienia) wypłaconego przez jedną ze stron umowy w związku z zaistniałym zdarzeniem medycznym. Oznacza to, że środki wydatkowane przez umawiające się szpitale nie przekroczą środków niezbędnych do wypłaty świadczeń z tytułu zdarzeń medycznych - czytamy w piśmie jakie ZPP wysłał do starostów i prezydentów miast na prawach powiatów.

Procedura przystąpienia do umowy jest dwuetapowa. W pierwszym kroku osoba reprezentująca szpital zainteresowany przystąpieniem do programu powinna założyć konto, a po otrzymaniu informacji o jego zweryfikowaniu i aktywacji - wypełnić krótką ankietę informacyjną dotyczącą danego podmiotu leczniczego. Wypełnienie ankiety nie zobowiązuje do przystąpienia do programu.

W oparciu o przekazane informacje następuje opracowanie ostatecznego brzmienia umowy, w szczególności wyliczenie wysokości udziału poszczególnych podmiotów we wspólnym ponoszeniu ryzyka. Tekst umowy będzie dostępny dla zarejestrowanych użytkowników od dnia 10 grudnia 2012 r.

Po udostępnieniu tekstu umowy zainteresowane podmioty lecznicze będą mogły w ciągu 7 dni złożyć wiążącą deklarację przystąpienia do umowy. Deklaracje takie będą podstawą zawarcia umowy. Jak zakłada ZPP, umowa będzie obejmowała rok 2013.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.