PARTNER PORTALU
 • BGK

Powiatowy szpital nie wykona aborcji?

 • Rynek Zdrowia    14 lipca 2014 - 08:47
Powiatowy szpital nie wykona aborcji?

W statucie Szpitala Powiatowego w Wołominie, którego właścicielem jest powiat, pod koniec czerwca pojawił się następujący zapis: "szpital ma się kierować bezwzględną zasadą ochrony życia". Taką decyzję administracyjną podjęli wołomińscy radni. Czy to oznacza, że w tym szpitalu aborcje nie będą wykonywane?
Zapis w statucie potwierdził dyrektor szpital Andrzej Gruza wyjaśniając, że taka jest misja i rola szpitala, żeby bezwzględnie ratować każde życie, a on tylko dostosował się do decyzji lokalnych włodarzy.

Starosta powiatowy Piotr Uściński tłumaczy, że Rada Powiatu Wołomińskiego wprowadziła do statutu szpitala zasadę ochrony życia ludzkiego ponieważ to zagwarantowane konstytucją prawo jest warte podkreślenia i powtórzenia w statucie szpitala.

- Każda pacjentka z pewnością uzyskuje w naszym szpitalu kompleksową opiekę medyczną. Zastosowanie konkretnych metod leczenia wynika z indywidualnego traktowania każdego pacjenta. Uchwała nie odnosi się do aborcji a do ochrony życia ludzkiego zagwarantowanego w konstytucji - zaznacza Uściński.

Podobnie do nowego zapisu podchodzi dyrektor lecznicy Andrzej Gruza. - Sam zapis w statucie, mówiący o tym, że szpital ma bezwzględnie chronić życie, nie jest równoznaczny z tym, że kwestionuje on aborcję - tłumaczy Gruza.

Dodaje też, że bezwzględna ochrona życia jest wpisana w naturę szpitala i w specyfikę zawodu lekarza w ogóle. Wyjaśnia również, że zapis ten rozumiany jest bardzo szeroko, nie tylko dotyczy bezwzględnej ochrony życia poczętego, ale też starczego, cierpiącego i eutanazji. Tej ostatniej wołomińscy lekarze absolutnie nie dopuszczają.

Dyrektor Gruza podkreśla jednak, że uchwała została podjęta przez radnych powiatowych z inicjatywy zarządu powiatu, a on jako dyrektor nie może kontestować prawa lokalnego - Dla mnie statut szpitala uchwalony przez kompetentny organ, który został do tego upoważniony z mocy ustawy, jest wiążący. Moją rzeczą jest się dostosować - podsumowuje.

Cały artykuł czytaj tu 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (3)

 • tylka, 2014-11-19 22:05:52

  Do Lubelak: O sobie możesz decydować, ale nie masz prawa uśmiercać innych którzy jeszcze nie mają prawa głosu.BRAWO Wołomin!! A jak ci się kraj nie podoba to w Anglii czekaja na ciebie z miską kościelnej zupy....
 • Eterno Vagabundo, 2014-07-15 08:03:54

  Ten co chce aborcji, Albo eutanazji, Ten ma chorą główkę. To tak przy okazji.
 • Lubelak, 2014-07-14 18:32:35

  Czy aby na pewno żyję w wolnym kraju? Dlaczego nie mogę decydować o sobie? Dlaczego odmawia mi się prawa do eutanazji?