Powiaty bardzo chętnie przekształcają szpitale

  • Przegląd prasy/Dziennik Gazeta Prawna
  • 28-01-2010
  • drukuj
65,6 mln zł chcą łącznie uzyskać samorządy, które złożyły wnioski o objęcie szpitali tzw. planem B, czyli rządową pomocą w spłacie ich długów.
Powiaty bardzo chętnie przekształcają szpitale

Od początku roku do Ministerstwa Zdrowia i Banku Gospodarstwa Krajowego wpłynęło 30 wniosków od samorządów o włączenie do rządowego programu, który umożliwia spłatę części długów tych szpitali, które już przekształciły się w spółki lub zamierzają to zrobić.

Zdaniem ekspertów to dobry znak, bo zwiększa szanse powodzenia rządowego programu, tzw. planu B. Niepokoi jednak to, że większość z nich to wyłącznie szpitale powiatowe. Wśród złożonych wniosków brakuje szpitali wojewódzkich.

Wnioski samorządów o włączenie do programu szpitali niedawno przekształconych w spółki wymagają oceny Banku Gospodarstwa Krajowego i NFZ. Bank ocenia szanse realizacji przygotowanych programów naprawczych, a NFZ możliwość sfinansowania świadczeń (w ramach kontraktu), jakie w najbliższych lat szpital zamierza wykonywać.

Na ocenę BGK czeka 27 wniosków. Najwięcej z województw zachodnich, najmniej ze wschodniej Polski. Zdarza się, że niektóre nie spełniają wymogów formalnych.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (2)ZOBACZ WSZYSTKIE

Obecnie za nieudacznika Tuska w Rządzie trwa kryzys Państwa i władzy maż dojdzie do krytycznego momentu i nastąpi wybuch społeczny.

stefan, 2010-01-31 19:43:48 odpowiedz

Rząd pozbywa się odpowiedzialności, a samorządy idą jego śladem z braku środków a także nieodpowiedzialności za stan gospodarki.To nie tylko kryzys gospodarczy ,ale także kryzys władzy.

Krzysztof, 2010-01-28 16:23:34 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE