PARTNER PORTALU
  • BGK

Powiaty bardzo chętnie przekształcają szpitale

  • Przegląd prasy/Dziennik Gazeta Prawna    28 stycznia 2010 - 06:46
Powiaty bardzo chętnie przekształcają szpitale

65,6 mln zł chcą łącznie uzyskać samorządy, które złożyły wnioski o objęcie szpitali tzw. planem B, czyli rządową pomocą w spłacie ich długów.
Od początku roku do Ministerstwa Zdrowia i Banku Gospodarstwa Krajowego wpłynęło 30 wniosków od samorządów o włączenie do rządowego programu, który umożliwia spłatę części długów tych szpitali, które już przekształciły się w spółki lub zamierzają to zrobić.

Zdaniem ekspertów to dobry znak, bo zwiększa szanse powodzenia rządowego programu, tzw. planu B. Niepokoi jednak to, że większość z nich to wyłącznie szpitale powiatowe. Wśród złożonych wniosków brakuje szpitali wojewódzkich.

Wnioski samorządów o włączenie do programu szpitali niedawno przekształconych w spółki wymagają oceny Banku Gospodarstwa Krajowego i NFZ. Bank ocenia szanse realizacji przygotowanych programów naprawczych, a NFZ możliwość sfinansowania świadczeń (w ramach kontraktu), jakie w najbliższych lat szpital zamierza wykonywać.

Na ocenę BGK czeka 27 wniosków. Najwięcej z województw zachodnich, najmniej ze wschodniej Polski. Zdarza się, że niektóre nie spełniają wymogów formalnych.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (2)

  • stefan, 2010-01-31 19:43:48

    Obecnie za nieudacznika Tuska w Rządzie trwa kryzys Państwa i władzy maż dojdzie do krytycznego momentu i nastąpi wybuch społeczny.
  • Krzysztof, 2010-01-28 16:23:34

    Rząd pozbywa się odpowiedzialności, a samorządy idą jego śladem z braku środków a także nieodpowiedzialności za stan gospodarki.To nie tylko kryzys gospodarczy ,ale także kryzys władzy.