PARTNER PORTALU
  • BGK

Powiaty chcą więcej za punkt w opiece szpitalnej

  • ZPP/ Rynek Zdrowia    8 lipca 2011 - 14:09
Powiaty chcą więcej za punkt w opiece szpitalnej

Związek Powiatów Polskich opublikował na swojej stronie internetowej stanowisko konwentu powiatów woj. mazowieckiego w sprawie zwiększenia kwoty za punkt rozliczeniowy w opiece szpitalnej.
Konwent przypomina, że rok 2011 jest trzecim rokiem z rzędu, w którym obowiązuje niezmieniona kwota za jeden punkt rozliczeniowy świadczeń finansowanych ze środków publicznych. Takie zamrażanie stawek doprowadzi, zdaniem samorządowców, do pogorszenia się sytuacji finansowej szpitali i przyczyni się do obniżania jakości świadczeń.

„Ostatnie trzy lata to okres światowego kryzysu gospodarczego, którego skutki odczuwalne są również w naszym kraju, choćby w postaci wzrostu kursów walut. Ma to szczególne znaczenie dla naszych szpitali, ponieważ większość leków oraz sprzętu medycznego, materiałów jednorazowych pochodzi z importu. Deprecjacja naszej waluty spowodowała wzrost tych kosztów. Stawki jakie obecnie otrzymują nasze szpitale po urealnieniu tylko o wskaźniki inflacji za lata 2009-2011 będą na koniec 2011 roku niższe o blisko 11 proc. w porównaniu z początkiem ich obowiązywania. Dodając do tego wzrost cen regulowanych (energia elektryczna – średni wzrost 20 proc., krew – średni wzrost 17 proc.) musimy mieć świadomość konsekwencji takiej polityki, która prowadzi ostatecznie do prywatyzacji lub zadłużania samorządów (obowiązek pokrycia strat wynikających z ustawy o działalności leczniczej)” – stwierdzają samorządowcy w stanowisku konwentu.

„Należy również zwrócić uwagę, że problem zaniżonej wyceny punktowej jest szczególnie dotkliwy dla szpitali powiatowych, które realizują wszystkie (w zakresie swoich kompetencji) przypadki jakie do nich trafiają w przeciwieństwie do szpitali jednoprofilowych lub szpitali prywatnych. Koszty działalności szpitala z wieloma oddziałami o niewielkich kontraktach są zdecydowanie wyższe niż szpitala jednoprofilowego lub takiego, który posiada wielomilionowe kontrakty na każdy zakres świadczeń. W szpitalu większość kosztów to koszty stałe i w związku z tym szpital, który ma niewysokie kontrakty będzie miał wyższy rzeczywisty koszt jednostkowy niż szpital o wysokim kontrakcie, gdzie udział kosztów stałych w kosztach ogółem jest zdecydowanie niższy. Biorąc pod uwagę powyższe argumenty wnosimy o uwzględnienie w planach finansowych NFZ na rok 2012 podwyższenia ceny za punkt rozliczeniowy” – apeluje konwent.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.