PARTNER PORTALU
  • BGK

Powiaty nie chcą konfliktu z aptekami

  • pt    4 grudnia 2013 - 10:06
Powiaty nie chcą konfliktu z aptekami

Związek Powiatów Polskich nie chce zaogniać konfliktu z aptekami, dlatego ma wątpliwości co do zapisów proponowanych w projekcie zmian w ustawie o samorządzie gminnym opracowanym przez Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji.
ZPP protestuje przeciwko sposobowi uregulowania problematyki ustalania rozkładu godzin pracy aptek ogólnodostępnych. Ustawa przewiduje co prawda wprowadzenie sankcji za nieprzestrzeganie określonego rozkładu godzin pracy aptek ale nakłada jednocześnie na starostów obowiązek uwzględniania możliwości aptek i równomierne rozłożenie obowiązków na terenie powiatu.

Czytaj: Apteki trzeba przekazać samorządom

Zdaniem ZPP brak jest również jednoznacznego nałożenia na wojewódzkiego inspektora farmaceutycznego obowiązku kontroli przestrzegania przez apteki rozkładu godzin pracy.

Jak uważa związek w konsekwencji zaproponowane rozwiązanie nie tylko może nie rozwiązać nabrzmiałych w obecnym stanie prawnym problemów, lecz może je jeszcze zaognić.

Jak twierdzi ZPP projekt ustawy o zmianie ustawy o samorządzie gminnym oraz o zmianie niektórych innych ustaw zaproponowany przez Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji jest komplementarny wobec znajdującego się już na etapie prac parlamentarnych prezydenckiego projektu ustawy o współdziałaniu w samorządzie terytorialnym na rzecz rozwoju lokalnego i regionalnego oraz o zmianie niektórych ustaw.

Zdaniem ZPP cenne jest w nim umożliwienie wspólnej obsługi administracyjnej, finansowej i organizacyjnej poszczególnych jednostek organizacyjnych i osób prawnych zaliczonych do sektora finansów publicznych w ramach wybranej jednostki organizacyjnej, związku międzygminnego, związku powiatowo-gminnego lub związku międzypowiatowego.

Związek chwali także możliwość tworzenia związków powiatowo-gminnych oraz określenie konsekwencji prawnych połączenia jednostek samorządu terytorialnego.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.