PARTNER PORTALU
  • BGK

Powiaty: Sieć szpitali ma finansowe dziury

  • AW    8 marca 2017 - 09:54
Powiaty: Sieć szpitali ma finansowe dziury
Specjalistyczna opieka zdrowotna przekracza swoim zasięgiem granice poszczególnych gmin dlatego podlega powiatom (fot. ilustracyjne spzozhrubieszow.pl)

• Zdaniem starostów, idea wprowadzenia sieci szpitali jest słuszna, ale obawy budzi opieranie się resortu na danych o świadczeniach zdrowotnych udzielonych za rok 2015.
• - Ubocznym skutkiem wprowadzenia sieci szpitali będzie obciążenie budżetów powiatów znaczną częścią kosztów zaspokajania potrzeb zdrowotnych obywateli – dzieli się obawami Ludwik Węgrzyn, prezes Związku Powiatów Polskich.
• Związek zabiera też głos w sprawie podwyżek dla pracowników wykonujących zawody medyczne zatrudnionych w podmiotach leczniczych.
Jak przypomina Związek Powiatów Polskich w swoim stanowisku, specjalistyczna opieka zdrowotna ma charakter lokalny, ale przekraczający swoim zasięgiem granice poszczególnych gmin i dlatego w czasie reformy samorządowej z 1998 roku została przypisana powiatom.

- Niestety wiele zagadnień nie zostało przy tej okazji w sposób racjonalny uregulowanych. Z tego względu ZPP od lat postulował stworzenie modelu szpitala powiatowego oraz określenie jego roli w zapewnieniu dostępności i kompleksowości świadczeń opieki zdrowotnej dla mieszkańców przy zapewnieniu adekwatnego poziomu finansowania zadań – podnosi w imieniu ZPP je prezes Ludwik Węgrzy, starosta bocheński.

Powiaty znów będą dokładać do służby zdrowia

Jak dodaje, tworzona obecnie tzw. sieć szpitali częściowo stanowi odpowiedź na zgłaszane przez związek wnioski legislacyjne. Jednocześnie zwraca uwagę na brak kompleksowego podejścia oraz koordynacji w czasie wejścia w życie planowanych zmian w ochronie zdrowia.

Czytaj też: Sieć szpitali - reforma nie do pozazdroszczenia starostom

Wśród największych obawy starostów są oczywiście przyszłe finanse, a te mogą w wyniku reformy znów zostać nadszarpnięte.

Powód? Ministerstwo Zdrowia wprowadzając ustawę o Narodowej Służbie Zdrowia opiera się na danych o świadczeniach udzielonych i sprawozdanych z 2015 r. Tymczasem z informacji Najwyższej Izby Kontroli o wynikach kontroli „Realizacja zadań Narodowego Funduszu Zdrowia w 2015 roku” wynika, że dostęp pacjentów do świadczeń szpitalnych jest ograniczony pomimo, że blisko 90 proc. szpitali zadeklarowało, że mogłaby wykonywać więcej zabiegów bez zwiększania zatrudnienia i zakupu dodatkowego sprzętu, a zawarte kontrakty mogłyby być wyższe o około 18 proc.

- Budzi to obawy, że ubocznym skutkiem wprowadzenia sieci szpitali będzie obciążenie budżetów powiatów znaczną częścią kosztów zaspokajania potrzeb zdrowotnych obywateli – czytamy w stanowisku ZPP.

Kłopotliwe podwyżki 

Sołtysi są zaniepokojeni także toczącymi się pracami związanymi z procedowanym obecnie projektem ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego pracowników wykonujących zawody medyczne zatrudnionych w podmiotach leczniczych. W projekcie założono obowiązek wypłaty pierwszych podwyżek począwszy od 1 lipca 2017 roku, co zdaniem ZPP zwiększy koszty świadczenia usług medycznych.

- Nie kwestionujemy zasadności podnoszenia poziomu wynagrodzeń dla pracowników medycznych, niemniej jednak zmiany takie powinny zostać poprzedzone analizą możliwości finansowych podmiotów leczniczych oraz znaczącym wzrostem nakładów finansowych na publiczną służbę zdrowia. Tymczasem z zapowiedzi resortu zdrowia wynika, że ustawa o Narodowej Służbie Zdrowia, która zakłada również zmiany w zakresie finansowania ochrony zdrowia, wejdzie w życie najwcześniej 1 stycznia 2018 roku. W okresie przejściowym deficyt środków na funkcjonowanie systemu będzie musiał być pokryty z budżetu jednostek samorządu – argumentuje stowarzyszenie skupiające powiaty.

ZPP podkreśla, ze reforma wciąż zostawia wiele pytań bez odpowiedzi, dlatego postuluje o pilne przedstawienie założeń do projektu ustawy o Narodowej Służbie Zdrowia, które będą zawierać konkretne rozwiązania w zakresie finansowania systemu ochrony zdrowia gwarantujące podmiotom leczniczym adekwatne do potrzeb i odpowiedzialności jaka spoczywa na tych podmiotach.

 

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • Glass, 2017-03-09 09:48:09

    Jasne ludzie mają pracować za darmo, ale starostowie podwyższą sobie pensje i swoim rodzinom! Obłęd w tym kraju właściwego wycenienia naszych umiejętności i pracy!