PARTNER PORTALU
  • BGK

Powiaty występują o pieniądze dla szpitali. 93 mln zł na długi

  • Przegląd prasy/Dziennik Gazeta Prawna    6 sierpnia 2010 - 08:30

Rośnie liczba powiatów chcących skorzystać z rządowej pomocy w spłacie długów szpitali, ale realizację tzw. planu B spowalniają wybory samorządowe i niskie kontrakty z NFZ.
Do końca lipca do Ministerstwa Zdrowia wpłynęły 24 wnioski, a do Banku Gospodarstwa Krajowego 36 wniosków samorządów o włączenie do tzw. planu B. Do ministerstwa trafiają wnioski samorządów, które prowadzą już szpitale w formie spółek, a ubiegają się o rządowe pieniądze na spłatę długów. Bank zajmuje się tymi, które dopiero je przekształcają – donosi „Dziennik Gazeta Prawna”.

Liczba ta nie jest jednak imponująca. Pierwotnie resort zdrowia liczył, iż z planu B może skorzystać nawet 300 samorządów. Później swoje szacunki zweryfikował i zakłada, że przystąpi do niego 100-130.

Zainteresowanie planem B na takim poziomie może oznaczać, że część samorządów wstrzymuje się z ostatecznymi decyzjami w sprawie przekształceń na czas po jesiennych wyborach. Inne obawiają się przejęcia odpowiedzialności za finanse szpitali spółek, a kolejnych nie stać na przekształcenia, bo wymaga to od nich przyjęcia szpitalnych długów na własne barki.

Dotąd umowy z resortem zdrowia podpisało jedynie 19 samorządów. Łącznie trafiło do nich 93,7 mln zł. Tylko w tym roku na ten cel łącznie rząd planował wydać 650 mln zł. Pierwotnie zakładano, że realizacja planu B w latach 2009-2011 będzie kosztować budżet nawet 2,6 mld zł.

Liczba szpitali przekształcanych w spółki nie rośnie w tempie zadowalającym resort zdrowia. Co prawda w porównaniu z ubiegłym rokiem liczba wniosków samorządów o włączenie do uruchomionego w kwietniu 2009 roku rządowego programu (tzw. planu B) wzrosła, to wciąż na taki krok zdecydowało się zaledwie 60 samorządów. Tyle wniosków o spłatę z budżetu części długów szpitali już działających w formie spółek lub właśnie przekształcanych trafiło do resortu zdrowia i Banku Gospodarstwa Krajowego – podaje Dziennik Gazeta Prawna”.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.