Powikłania po szczepieniach: Państwo będzie płacić odszkodowania

Rodzina, której dziecko dotknął syndrom NOP - niepożądanych odczynów poszczepiennych - będzie mogła starać się o odszkodowanie w sytuacji, gdy zachodzi podejrzenie, że nietypowe zachowanie czy stan dziecka są właśnie rezultatem szczepienia.
Powikłania po szczepieniach: Państwo będzie płacić odszkodowania
Każda poszkodowana rodzina będzie mogła również ubiegać się o odszkodowanie przed sądami powszechnymi (fot.fotolia)

Państwo będzie płacić odszkodowania za powikłania po obowiązkowych szczepieniach. Ale nie za wszystkie - pisze "Nasz Dziennik".

Opracowaniem wstępnych założeń dotyczących specjalnego funduszu kompensacyjnego zajmuje się, z polecenia ministra zdrowia, Główny Inspektor Sanitarny. To podmiot, który pracuje nad nowelizacją ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi. Ustawa zobowiązuje rodziców do poddania dzieci obowiązkowym szczepieniom ochronnym. Od tego obowiązku zwolnić mogą jedynie konkretne przeciwwskazania lekarskie - czytamy w "Naszym Dzienniku".

Chodzi o to, by rodzina, w której dziecko trafiło do szpitala na skutek powikłań poszczepiennych, otrzymała szybką pomoc finansową - informuje w rozmowie z gazetą Jan Bondar, rzecznik prasowy GIS. Rodzina, której dziecko dotknął syndrom NOP - niepożądanych odczynów poszczepiennych - będzie mogła starać się o odszkodowanie już w sytuacji, gdy zachodzi podejrzenie, że nietypowe zachowanie czy stan dziecka są właśnie rezultatem szczepienia. Wystarczy, że złoży stosowany wniosek w resorcie zdrowia.

Czytaj też: Żłobki i przedszkola tylko dla zaszczepionych dzieci?

GIS zapewnia, że cały pomysł opiera się na szybkiej drodze pomocy dla rodziny. Każda poszkodowana rodzina będzie mogła również ubiegać się o odszkodowanie przed sądami powszechnymi, tak jak odbywało się to do tej pory. Rodzin dotkniętych syndromem NOP nie jest w Polsce wiele. Corocznie GIS odnotowuje około trzydzieści przypadków dzieci, które mają niepożądane objawy po szczepieniach - informuje w dalszej części gazeta.

Sam projekt GIS-u jest na razie w fazie wstępnej, a jego konkretne elementy mogą ulec zmianom. Pomysł do akceptacji Ministerstwa Zdrowia trafi dopiero po konsultacjach społecznych - precyzuje w dalszej części "Nasz Dziennik".

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (3)ZOBACZ WSZYSTKIE

Typowe Chazarskie zagranie! Niech w skutek złych szczepionek m. in. Gardasilu dzieci przemieniają się w autyków i "warzywa" a my za to zapłacimy! Gdyby to padło na moje dzieci (dobrze że są już dorosłe) to nie wyszlibyście z tiurmy! Założyłbym sprawę polskiemu rządowi we wszystkich trybuna...łach świata! Ludzie obudźcie się! rozwiń

Prof. Glass, 2017-08-10 14:01:49 odpowiedz

Przecież to irracjonalne! Zamiast płacić za powikłania wyeliminujecie szczepionki z adiuwantami i rtęcią!

Prof. Glass, 2017-08-10 13:57:44 odpowiedz

Rozumiem,że będę płacił za eksperymenty firm farmaceutycznych i to podwójnie(zdrowia młodemu POLAKOWI nikt nie zwróci!). KTO tu kręci lody?

obs1248, 2017-08-10 09:22:47 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE