PARTNER PORTALU
  • BGK

Powstaje Regionalne Referencyjne Laboratorium Prątka

  • Rynek Zdrowia (DM)    6 października 2011 - 13:10
Powstaje Regionalne Referencyjne Laboratorium Prątka

W Katowicach zarząd województwa zdecydował się na przekształcenie Pracowni Diagnostyki Prątka Gruźlicy w Regionalne Referencyjne Laboratorium Prątka.
Jednostka została właśnie wyposażona w nowoczesny sprzęt do diagnostyki gruźlicy.

Regionalne Referencyjne Laboratorium Prątka powstaje w Zespole Wojewódzkich Przychodni Specjalistycznych w Katowicach na bazie funkcjonującej obecnie w Centralnym Laboratorium Zespołu Pracowni Diagnostyki Prątka Gruźlicy.

Według samorządowców regionalny charakter pracowni pozwala na korzystanie z jej usług przez wszystkie placówki ochrony zdrowia województwa podejmujące problem leczenia gruźlicy.

Z informacji Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego wynika, że pracownia dzięki dotacji samorządowej w wysokości blisko 160 tys. zł została wyposażona w nowoczesny sprzęt do diagnostyki gruźlicy. Zakupiono automatyczne urządzenie do hodowli, identyfikacji i oznaczania wrażliwości prątków na leki.

Sprzęt skraca czas przeprowadzania diagnostyki podstawowej do 2 dni, a diagnostyki szczegółowej do 3 tygodni. Specjaliści podkreślają, że ma to istotny wpływ na wczesne wykrywanie choroby oraz jej prawidłowe leczenie, co jest jedyną możliwością przerwania łańcucha zakażeń.

Oprócz sprzętu do diagnostyki wydzierżawiono także aparat do amplifikacji DNA w czasie rzeczywistym, który umożliwia wykrywanie prątków gruźlicy metodą genetyczną.

Oprócz utworzenia laboratorium w ramach programu prowadzonego przez śląski samorząd „Kierunki walki z gruźlicą” realizowane mają być także badania profilaktyczne dla grupy osób największego ryzyka zachorowania na gruźlicę. Szacuje się, że badaniami na obszarach o największej zapadalności na gruźlicę objętych mogłoby być ponad dwa tysiące osób.

Dodatkowo program zakłada organizację akcji badań profilaktycznych, tzw. „Białych Niedziel”, a także powstanie Programu Zdrowotnego do Walki z Gruźlicą, który ma określać działania z zakresu profilaktyki, lecznictwa i edukacji zdrowotnej z udziałem samorządów lokalnych.
Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.