PARTNER PORTALU
  • BGK

Powstanie hospicjum w Środzie Wielkopolskiej dla kilku powiatów

  • PAP    1 października 2014 - 08:43

Kamień węgielny pod budowę hospicjum wmurowano w Środzie Wielkopolskiej. Obiekt będzie oferował opiekę paliatywną mieszkańcom kilku powiatów. W tej części regionu nie ma podobnego obiektu.
Hospicjum ma zapewnić komfortowy pobyt 14 osobom. Pokoje będą przestronne, tak aby mogli w nich nocować bliscy chorych. Dla poprawy samopoczucia umierających osób okna hospicjum będą zwrócone w stronę słońca. Projekt zakłada, że łóżka z pacjentami bez problemu będzie można przenosić do sąsiadującego z pokojami ogrodu.

Czytaj też: Seniorzy domagają się budowy hospicjum

Obiekt buduje Stowarzyszenie "Hospicjum im. Piotra Króla". Budynek wraz z wyposażeniem ma kosztować ok. 4,5 mln zł i zostanie ukończony najwcześniej w 2016 r.

Jak powiedział przewodniczący Stowarzyszenia Rozwijania Opieki Paliatywnej w krajach Europy Środkowo-Wschodniej prof. Jacek Łuczak, hospicjum w tej części Wielkopolski jest bardzo potrzebne.

- W okolicznych powiatach istnieje tzw. opieka domowa, ale są chorzy, u których nie można uśmierzyć bólu i wymagają całościowej opieki w warunkach oddziału medycyny paliatywnej, a takim będzie to hospicjum - wskazał prof. Łuczak.

Podkreślił, że hospicjum obejmie zasięgiem działania teren kilku powiatów, co zbliży Wielkopolskę do spełnienie wytycznych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), które mówią, że hospicjum nie powinno być oddalone o więcej, niż 30 km od miejsca zamieszkania pacjenta.

Reprezentująca Stowarzyszanie Barbara Król powiedziała, że idea budowy hospicjum zrodziła się przed dwoma laty, po śmierci jej męża. - Mąż był chory na nowotwór i zmarł na oddziale paliatywnym w Niemczech. Przekonałam się tam z bliska jak wygląda idealna opieka. Pomyślałam, że chciałabym odchodzić w takich warunkach, ale nie tak daleko od bliskich i miejsca zamieszkania - mówiła Król.

Stowarzyszenie zebrało na budowę hospicjum ponad 760 tys. zł. Pieniądze wystarczą na oddanie budynku w stanie surowym. Król przyznała, że przy dokończeniu inwestycji liczy na darczyńców. - Wiele firm obiecało już pomoc na rożnych etapach budowy i wyposażania hospicjum - dzięki temu stowarzyszenie będzie musiało zebrać tylko część brakujących pieniędzy - powiedziała.

Hospicjum w przyszłości ma być rozbudowywane. W dalszych planach jest klinika leczenia bólu i dziennego pobytu dla nieuleczalnie chorych, centrum wolontariatu, świetlica dla cierpiących na chorobę alzheimera.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.