PARTNER PORTALU
  • BGK

Powstanie oddział dzienny psychiatrii w Stalowej Woli

  • www.sztafeta.pl (Tomasz Gotkowski)    5 października 2011 - 12:39
Powstanie oddział dzienny psychiatrii w Stalowej Woli

Powiat Stalowowolski finansuje uruchomienie w Szpitalu Powiatowym w Stalowej Woli oddziału dziennego psychiatrii.
Oddział powstaje w tym samym budynku, w którym funkcjonuje już istniejący oddział psychiatrii. Oddział dziennego pobytu będzie różnił się od niego tym, że tu pacjenci będą pod opieką lekarzy i terapeutów tylko w dzień, a po południu będą wracać do swoich domów.

Będzie on służył głównie osobom wypisanym ze szpitalnego Oddziału Psychiatrycznego i nie wymagającym już hospitalizacji, ale wciąż pozostającym pod kontrolą specjalistyczną i wymagających dalszego leczenia i spotkań z terapeutami.

Prowadzona tu terapia jest dopełnieniem leczenia szpitalnego i z jednej strony pozwala pacjentom wracać do zdrowia pod stałą kontrolą lekarzy i terapeutów, a z drugiej – w otoczeniu bliskich, z którymi mogą spędzać czas w domach. W stalowowolskim szpitalu inwestycja jest realizowana w pomieszczeniach po dawnej dezynfektornii.

Po remoncie znajdą się tu m.in.: pokój terapii zajęciowej, pokój terapii grupowej, gabinet lekarski oraz gabinet psychologa. Koszt adaptacji to 478 tysięcy złotych. Zadanie finansuje w całości Powiat Stalowowolski.

– To niemała kwota, ale z drugiej strony to bardzo istotna inwestycja ze względów społecznych. Depresje, załamania nerwowe czy inne problemy natury psychicznej to dzisiaj choroby cywilizacyjne. Żyjemy w czasach, gdy szpitalne oddziały psychiatryczne są jednymi z najbardziej obleganych. Wiemy, że oddział dzienny psychiatrii jest w Stalowej Woli potrzebny i dlatego Powiat Stalowowolski pokryje koszty związane z jego utworzeniem – mówi Robert Fila, starosta Powiatu Stalowowolskiego.

To rozwiązanie korzystne dla pacjentów, ale i dla szpitala, który dzięki temu będzie miał większą liczbą wolnych miejsc na Oddziale Psychiatrii i będzie mógł hospitalizować kolejnych chorych. A tych jest wielu, w Stalowej Woli na opisywanym oddziale nie ma w zasadzie wolnych łóżek.

Przez cały 2010 rok hospitalizowano tu 453 pacjentów, a aż 5300 osób skorzystało w tym czasie z pomocy działającej przy oddziale Poradni Zdrowia Psychicznego. Oddział dzienny ma być gotowy i zacznie służyć pacjentom w grudniu tego roku. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.