PARTNER PORTALU
  • BGK

Powstanie ośrodek leczenia onkologicznego

  • PAP    4 października 2011 - 12:58
Powstanie ośrodek leczenia onkologicznego

Ośrodek kompleksowego leczenia onkologicznego powstanie w Kaliszu. We wtorek prezydent miasta przekazał marszałkowi woj. wielkopolskiego pozwolenie na budowę.
Uroczystość zbiegła się z obchodzonym 4 października Światowym Dniem Onkologii.

Ośrodek Radioterapii i jego wyposażenie będzie kosztować 55 mln zł. Pierwszych pacjentów przyjmie wiosną 2014 r. – poinformował marszałek województwa, Marek Woźniak (zabierz głos/oceń marszałka). Według niego „dokument uruchamia cały proces inwestycyjny”.

„W tej chwili nastąpiło przekazanie gruntu, który odda kaliski szpital na rzecz Wielkopolskiego Centrum Onkologii (WCO) w Poznaniu, które jest inwestorem całego przedsięwzięcia” – powiedział Woźniak.

Budowa Ośrodka spełnia postulaty kaliskich samorządowców i organizacji pozarządowych, m.in. miejscowego Klubu „Amazonek” – powiedziała Iwona Cieślak z biura prasowego miejscowego magistratu. Dodała, że miasto dołoży do inwestycji około 3 mln zł.

Według dyrektora WCO prof. Juliana Malickiego, wyleczalność chorób nowotworowych na Zachodzie wynosi 50-60 proc., a w Polsce zaledwie 30 proc. Wynika to głównie ze zbyt małej dostępności leczenia i z faktu zbyt późnego wykrywania choroby.

Do tej pory zabiegi chirurgii onkologicznej wykonywane są częściowo w kaliskim szpitalu, ale chemioterapii i radioterapii pacjenci muszą poddawać się tylko w dużych miastach, m.in. w odległym około 120 kilometrów Poznaniu.

„Zakładam, że z radioterapii będzie korzystać w Kaliszu kilkaset, nawet do tysiąca osób” – ocenia profesor Malicki.

Kolejne ośrodki mają powstać w przyszłości w dawnych miastach wojewódzkich: Koninie, Lesznie i Pile.
Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.