PARTNER PORTALU
  • BGK

Powstanie ośrodek radioterapii protonowej

  • PAP    13 czerwca 2011 - 12:45
Powstanie ośrodek radioterapii protonowej

Do 2020 roku w Poznaniu ma powstać ośrodek radioterapii protonowej. Podpisano list intencyjny w sprawie jego powołania.
Koszt powstania obiektu może sięgnąć kilkuset milionów złotych. Ośrodek zostanie wybudowany na terenie Kampusu Morasko. Dwa hektary gruntu na ten cel przekazał Uniwersytet im. Adama Mickiewicza.

List intencyjny podpisał w poniedziałek w Poznaniu marszałek województwa wielkopolskiego Marek Woźniak a także rektorzy UAM, Uniwersytetu Medycznego im. K. Marcinkowskiego, Politechniki Poznańskiej oraz dyrektor Wielkopolskiego Centrum Onkologii im. M. Skłodowskiej – Curie.

Protonoterapia to nowoczesna metoda diagnostyki i leczenia nowotworów, szczególnie tych usytuowanych w okolicach „wrażliwych”, np. nowotwory oka, mózgu i rdzenia kręgowego, nowotwory u dzieci.

„Stosując tę metodę terapii oszczędzamy tkanki zdrowe, ponadto jest duża grupa guzów, które są radiooporne. Według badań, względna skuteczność biologiczna protonów jest trochę wyższa od rutynowo stosowanego promieniowania fotonowego i elektronowego w radioterapii. Możemy więc poprawić wyniki leczenia” – powiedział prof. Julian Malicki, dyrektor Wielkopolskiego Centrum Onkologii

Jak powiedział marszałek województwa wielkopolskiego Marek Woźniak, wstępnie można przyjąć, że ośrodek rozpocznie działalność ok. 2020 roku.

„My liczymy na dwa źródła: na budżet państwa w ramach programu walki z rakiem, oraz na środki z UE. Bardzo cenne jest, że UAM przekazuje już dziś grunt na ten cel. Teraz pozostaje kwestia dobrego zaprojektowania tego przedsięwzięcia” – powiedział.

Według szacunków, koszt powstania ośrodka wyniesie w granicach 200-300 mln zł. Zamierzeniem pomysłodawców budowy jest, by ośrodek w Poznaniu był drugim w Polsce po budowanym od marca w Krakowie.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.