PARTNER PORTALU
  • BGK

Powstanie Śląski Instytutu Onkologii w Gliwicach? Marszałek będzie rozmawiał z premier Szydło

  • PAP/AT    16 lutego 2016 - 19:56

• Marszałek woj. śląskiego Wojciech Saługa zaprosił premier Beatę Szydło do rozmów na temat utworzenia Śląskiego Instytutu Onkologii w Gliwicach.
• Wcześniej zwrócił się w tej sprawie również do wszystkich śląskich parlamentarzystów.
Spotkanie z ich udziałem ma się odbyć 2 marca w Centrum Onkologii - Instytucie im. Marii Skłodowskiej-Curie w Gliwicach.

Centrum Onkologii zostało utworzone rozporządzeniem Rady Ministrów w 1951 r. Instytut ma siedzibę w Warszawie oraz dwa oddziały zamiejscowe - w Gliwicach i w Krakowie.

W liście wysłanym do premier Szydło marszałek zwrócił uwagę na zjednoczenie mieszkańców województwa wokół idei usamodzielnienia gliwickiego instytutu.

"Politycy różnych opcji, media, a przede wszystkim mieszkańcy regionu są zgodni w opinii, że należy zakończyć karygodny proceder pozbawiania gliwickiego Centrum Onkologii wypracowanych zysków i zasilania nimi placówek w Warszawie i Krakowie. Problem ten rozwiązałoby właśnie utworzenie w pełni samodzielnego Śląskiego Instytutu Onkologii" - napisał Saługa. Poprosił też szefową rządu o wyznaczenie terminu spotkania w tej sprawie.

Propozycja marszałka to kolejny krok, wpisujący się w trwającą w regionie kampanię na rzecz utworzenia w pełni niezależnego Śląskiego Instytutu Onkologii, w którą w ostatnich dniach włączyły się m.in. śląskie media. W sprawie uniezależnienia się gliwickiego oddziału od centrali w Warszawie zebrano kilkanaście tysięcy podpisów mieszkańców regionu.

Marszałek Saługa zwrócił się też wcześniej do śląskich parlamentarzystów, zapraszając ich do wspólnych działań na rzecz utworzenia Śląskiego Instytutu Onkologii w Gliwicach. W skierowanym do nich liście przypomniał, że dotychczas gliwicki szpital przekazał placówkom w Warszawie i Krakowie ponad 82,6 mln zł, podczas gdy na wszystkie działania związane ze zdrowiem w budżecie województwa śląskiego na ten rok zaplanowano kwotę 74 mln zł.

Do kierownictwa gliwickiego szpitala zwrócono się już o kolejne blisko 70 mln zł, tymczasem ma ono duże plany inwestycyjne. "Jeśli gliwicki Instytut będzie w dalszym ciągu zmuszony przekazywać olbrzymie kwoty na rzecz placówek w Warszawie i Krakowie, zamierzenia te pozostaną wyłącznie na papierze. To z kolei doprowadzi do obniżenia jakości świadczonych usług medycznych" - uważa Saługa.

5 lutego Ministerstwo Zdrowia podało, że prace w sprawie wydzielenia z Centrum Onkologii - Instytutu im. Marii Skłodowskiej-Curie oddziału w Gliwicach w celu utworzenia Śląskiego Instytutu Onkologii nie zostały ponownie wszczęte przez resort.

W poprzedniej kadencji w resorcie zdrowia toczyły się prace nad projektami dotyczącymi połączenia Centrum Onkologii z Instytutem Hematologii w Warszawie oraz oddzielenia gliwickiego oddziału Centrum Onkologii. Kwestia obu planowanych zmian budziła kontrowersje w środowisku lekarzy i pacjentów.

"4 listopada 2015 r. ówczesny minister zdrowia Marian Zembala podjął decyzję o zaprzestaniu procedowania projektu rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie podziału Centrum Onkologii - Instytutu im. Marii Skłodowskiej-Curie oraz utworzenia Śląskiego Instytutu Onkologii. Od tego czasu stan faktyczny sprawy nie uległ zmianie" - przekazała PAP rzeczniczka prasowa ministra zdrowia Milena Kruszewska.

Zapewniła, że Ministerstwo Zdrowia "na bieżąco monitoruje sytuację instytutów badawczych i analizuje ich funkcjonowanie".

Za usamodzielnieniem gliwickiego instytutu opowiada się jego obecne kierownictwo oraz wieloletni dyrektor prof. Bogusław Maciejewski, który w ubiegłym roku zrezygnował z tej funkcji.

Z apelem do rządu o zgodę na utworzenie Śląskiego Instytutu Onkologii przez wydzielenie Centrum Onkologii w Gliwicach z Instytutu Onkologii w Warszawie wystąpiły wspólnie śląskie media: "Dziennik Zachodni", katowicka "Gazeta Wyborcza", a także Polskie Radio Katowice i TVP3 Katowice. Wśród zwolenników takiego rozwiązania jest m.in. posłanka PiS, członkini sejmowej komisji zdrowia Barbara Dziuk, która stanęła na czele utworzonego niedawno w Gliwicach Stowarzyszenia na rzecz Utworzenia Śląskiego Instytutu Onkologii.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.
NAJPOPULARNIEJSZE W PORTALU
NAJNOWSZE WIADOMOŚCIWyszukiwarki

Polecane oferty: