Poziom służby zdrowia się pogarsza

  • Przegląd prasy/PAP/Dziennik Gazeta Prawna
  • 16-05-2012
  • drukuj
Nasz system ochrony zdrowia jest jednym z najgorszych w Europie, a w dodatku się pogarsza.
Poziom służby zdrowia się pogarsza
Pod względem jakości usług medycznych zajmujemy 27. miejsce na 33 badane kraje – informuje „Dziennik Gazeta Prawna”.

W międzynarodowym rankingu jakości usług medycznych – Europejskim Konsumenckim Indeksie Zdrowia – Polska spadła o jedno miejsce, w porównaniu z ostatnią edycją z 2009 r.

Wówczas badający zwracali uwagę, że choć nie jesteśmy wśród najlepszych, to pniemy się w górę. Ale zmarnowaliśmy tę szansę i daliśmy się wyprzedzić takim krajom jak Słowacja czy Litwa.

Według autorów badania najgorzej wypadają u nas: dostęp do nowoczesnych leków, wysoka umieralność na raka oraz czas oczekiwania na wizytę u lekarza i na zabiegi w szpitalu.

„Wyniki pokazują, że polska opieka zdrowotna wymaga głębokich reform” – ocenia dr Arne Bjoernberg z układającego ranking Instytutu Badawczego HCP. Jak dodaje, należymy do krajów, które nie czynią postępów, podczas gdy nasi sąsiedzi usprawniają swe systemy.

Z badania wynika też, że plusami naszego systemu są: łatwy dostęp do własnej dokumentacji medycznej, wysoki odsetek szczepień wśród dzieci i niska umieralność na zawały serca – pisze „Dziennik Gazeta Prawna”.
Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (1)ZOBACZ WSZYSTKIE

W Polsce NIE MA praktycznie żadnej (tzw. darmowej) opieki zdrowotnej, nawet otrzymanie recept czy wizyta u lekarza pierwszego kontaktu jest już prawie niemozliwa. Państwo nas zwyczajnie okrada, a my borykamy sie z problemami zdrowotymi, które w innych krajach w ogole nie występują, np. niemozność zr...obienia USG w jakimś normalnym terminie czy leczenia reumatyzmu, czy brak leków refundowanych, czy czy można by wymieniać w nieskonczoność. Za to co mamy? Pracę do śmierci na smieciowych umowach i niewolnictwo, to mamy. rozwiń

jolanta1, 2012-05-16 20:49:50 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE