PARTNER PORTALU
  • BGK

Poznań chce finansować zabiegi in vitro

  • JS    16 marca 2016 - 23:25
Poznań chce finansować zabiegi in vitro

Całkowity koszt sfinansowania zapłodnienia in vitro dla tych par wyniósłby ok. 160 tys. zł (fot. poznan.pl)

• Miasto chce sfinansować zabiegi in vitro.
• Chodzi przede wszystkim o dokończenie programu, z którego wycofał się rząd.
• Pieniądze od miasta miałyby dostać pary, które już rozpoczęły procedurę zapłodnienia pozaustrojowego.
Po tym jak rząd wycofał się z programu dofinansowania zabiegów in vitro, prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak mówił, że rozważa przejęcie dalszego finansowania tej metody w ramach polityki prorodzinnej miasta. Propozycja wzbudziła duże kontrowersje. Radnym udało się jednak osiągnąć ponad polityczne porozumienie w tej sprawie.

- Większość par, które biorą udział w programie, mają zamrożone zarodki. Czekają tylko na transfer. I liberałowie i konserwatyści zgadzają się co do tego, że te procesy należy dokończyć i że powinno sfinansować to miasto - mówił Marek Sternalski, przewodniczący klubu radnych PO.

Kompromis został wypracowany na drodze prac podzespołu, który wysłuchał stanowisk zarówno zwolenników, jak i przeciwników metody in vitro.

Czytaj też: Częstochowski samorząd zdiagnozuje potrzeby związane z procedurą in vitro

- Wysłuchaliśmy dwóch skrajnych opinii, z jednej strony zwolenników in vitro, z drugiej naprotechnologii - mówiła radna Maria Lisicka-Pawełczak. - W ramach prac podzespołu mogliśmy też skonsultować te stanowiska ze specjalistami z kliniki przy ul. Polnej, którzy przekazali nam też informacje na temat liczby par, które już się leczą i mają zamrożone zarodki.

Takich par jest w Poznaniu 116 i w ramach osiągniętego kompromisu to właśnie one dostaną od miasta pieniądze na dokończenie procedury zapłodnienia pozaustrojowego. Najpierw trzeba jednak znaleźć na to pieniądze w budżecie.

- Całkowity koszt sfinansowania zapłodnienia in vitro dla tych par wyniósłby ok. 160 tys. zł - mówiła radna Lisicka-Pawełczak. - Zaznaczam jednak, że nie jest to koniec rozmów w tej sprawie. Nadal będziemy podejmować starania w celu dalszego dofinansowania zabiegów in vitro przez miasto - dodała.

Radna zaznaczyła, że finansowanie in vitro jest tylko jednym z elementów polityki prorodzinnej miasta i toczy się równoległym torem z innymi działaniami w tym zakresie.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.
NAJPOPULARNIEJSZE W PORTALU
NAJNOWSZE WIADOMOŚCIWyszukiwarki

Polecane oferty: