Poznań chce finansować zabiegi in vitro

• Miasto chce sfinansować zabiegi in vitro.
• Chodzi przede wszystkim o dokończenie programu, z którego wycofał się rząd.
• Pieniądze od miasta miałyby dostać pary, które już rozpoczęły procedurę zapłodnienia pozaustrojowego.
Poznań chce finansować zabiegi in vitro
Całkowity koszt sfinansowania zapłodnienia in vitro dla tych par wyniósłby ok. 160 tys. zł (fot. poznan.pl)

Po tym jak rząd wycofał się z programu dofinansowania zabiegów in vitro, prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak mówił, że rozważa przejęcie dalszego finansowania tej metody w ramach polityki prorodzinnej miasta. Propozycja wzbudziła duże kontrowersje. Radnym udało się jednak osiągnąć ponad polityczne porozumienie w tej sprawie.

- Większość par, które biorą udział w programie, mają zamrożone zarodki. Czekają tylko na transfer. I liberałowie i konserwatyści zgadzają się co do tego, że te procesy należy dokończyć i że powinno sfinansować to miasto - mówił Marek Sternalski, przewodniczący klubu radnych PO.

Kompromis został wypracowany na drodze prac podzespołu, który wysłuchał stanowisk zarówno zwolenników, jak i przeciwników metody in vitro.

Czytaj też: Częstochowski samorząd zdiagnozuje potrzeby związane z procedurą in vitro

- Wysłuchaliśmy dwóch skrajnych opinii, z jednej strony zwolenników in vitro, z drugiej naprotechnologii - mówiła radna Maria Lisicka-Pawełczak. - W ramach prac podzespołu mogliśmy też skonsultować te stanowiska ze specjalistami z kliniki przy ul. Polnej, którzy przekazali nam też informacje na temat liczby par, które już się leczą i mają zamrożone zarodki.

Takich par jest w Poznaniu 116 i w ramach osiągniętego kompromisu to właśnie one dostaną od miasta pieniądze na dokończenie procedury zapłodnienia pozaustrojowego. Najpierw trzeba jednak znaleźć na to pieniądze w budżecie.

- Całkowity koszt sfinansowania zapłodnienia in vitro dla tych par wyniósłby ok. 160 tys. zł - mówiła radna Lisicka-Pawełczak. - Zaznaczam jednak, że nie jest to koniec rozmów w tej sprawie. Nadal będziemy podejmować starania w celu dalszego dofinansowania zabiegów in vitro przez miasto - dodała.

Radna zaznaczyła, że finansowanie in vitro jest tylko jednym z elementów polityki prorodzinnej miasta i toczy się równoległym torem z innymi działaniami w tym zakresie.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE