PARTNER PORTALU
  • BGK

Poznań: Miasto funduje badania dla kierowców-seniorów

  • PAP    22 kwietnia 2016 - 08:00
Poznań: Miasto funduje badania dla kierowców-seniorów

Bezpieczne kierowanie pojazdem wymaga od kierowcy równoczesnego zaangażowania oraz współdziałania wielu różnych funkcji organizmu. (fot. pixabay.com)

Koncentrację i sprawność fizyczną sprawdzić mogą poznańscy kierowcy po 60. roku życia podczas organizowanych przez miasto Poznań i Automobilklub Wielkopolski badań „Poznaj swoje możliwości – kieruj świadomie”. Bezpłatne testy objąć mają ok. 100 seniorów.
Pierwsza seria badań prowadzonych na Torze Poznań zorganizowana będzie w najbliższą niedzielę. Można się na nie zgłaszać poprzez stronę internetową kierujswiadomie.pl

Koordynator badań Barbara Pospieszna powiedziała w czwartek (21 kwietnia), że bezpieczne kierowanie pojazdem wymaga od kierowcy równoczesnego zaangażowania oraz współdziałania wielu różnych funkcji organizmu, które z wiekiem ulegają pewnym ograniczeniom. Testy pomogą je wychwycić i zweryfikować.

"Każdy kierowca powinien być zainteresowany zakresem swoich umiejętności jazdy, musi być świadomy tego, jak jeździ i czego mu brakuje. Osobom po 60. może brakować sprawności fizycznej, psychicznej, mogą one mieć problemy z koncentracją, czy z szybkością podejmowania decyzji. Są osoby, które się szybko męczą, lub mają kłopoty z jeżdżeniem po zmroku" - powiedziała Pospieszna.

Czytaj też: Problemy na drogach: Coraz więcej kierowców prowadzi po narkotykach

Jak dodała, w wielu przypadkach starsi kierowcy nie są w stanie samodzielnie stwierdzić, że ich brak pełnej sprawności za kierownicą zaczyna zagrażać innym użytkownikom dróg.

W trakcie badań seniorzy będą się mogli dowiedzieć, czy są w pełni sprawni fizycznie, psychicznie, czy ich reakcje są odpowiednio szybkie i jaka jest ich zdolność koncentracji. Eksperci zweryfikują, jak kierowcy radzą sobie na zakręcie, parkując, lub w trakcie jazdy slalomem.

"Oczywiście, nawet jeśli testy wypadną źle, nikomu nie zabieramy prawa jazdy - my prowadzimy akcję uświadamiającą. Każda osoba dostanie wyniki z opisem z którego się dowie, jakie ma braki i czym może je sobie kompensować" - powiedziała Barbara Pospieszna.

Aby wziąć udział w badaniach niezbędna jest wcześniejsza, internetowa lub telefoniczna rejestracja. Do wakacji zaplanowano cztery cykle kontroli.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.