PARTNER PORTALU
  • BGK

Poznań ponownie zaszczepi dziewczynki

  • JS    11 grudnia 2017 - 21:12
Poznań ponownie zaszczepi dziewczynki
Z programu szczepień skorzystać mogą również starsze nastolatki (fot. poznan.pl)

Poznań wprowadził zmiany w realizacji programu profilaktyki zakażeń wywołanych wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV). Szczepienia ponownie dostępne będą dla niektórych dziewcząt urodzonych w latach 2001 i 2002, które do tej pory z nich nie skorzystały.
• Do 2015 roku miasto szczepiło głównie dziewczęta w trzynastym roku życia.

• Miasto w ramach działań profilaktycznych realizuje projekty informacyjno-edukacyjne na temat dróg szerzenia zakażeń wywołanych wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV), ich objawów i powikłań.

• Z uwagi na ogromne zainteresowanie programem miasto zaleca mobilizację i przyjęcie pierwszej dawki szczepienia przez dziewczęta z roczników 2001 i 2002 jeszcze w tym roku.

Do udziału w programie miasto zaprasza również chłopców z roczników 2003 i 2004, a przy tym uelastycznia zasady przystąpienia do programu obecnych trzynasto- i czternastolatków.

Co roku zachorowalność na raka szyjki macicy dotyczy około 4 tysięcy kobiet. Połowa z nich umiera. Od 2008 roku miasto Poznań realizuje programy profilaktyki zakażeń wywołanych wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV), w tym raka szyjki macicy, w celu ograniczenia zachorowań. Każdego roku korzysta z nich od kilkuset do około 2 tysięcy osób. Obecnie realizowany jest program szczepień dla roczników 2003 - 2005.

Z uwagi na napływające prośby o możliwość zaszczepienia dziewcząt z roczników 2001 i 2002, dla których program profilaktyki został już zakończony, miasto wprowadziło dodatkowe możliwości skorzystania z bezpłatnych szczepień.

Warunkiem jest udokumentowanie braku możliwości udziału w programie w latach poprzednich z przyczyn zdrowotnych, dotąd wykluczających dziewczęta z udziału w nim. Kolejnym warunkiem, umożliwiającym bezpłatne zaszczepienie się przeciwko HPV, jest występowanie choroby nowotworowej w rodzinie. Zatem nie warto zwlekać, zwłaszcza gdy dotyczy to osób będących w grupie ryzyka.

Do 31 grudnia osobiście lub telefonicznie należy zgłosić się do przychodni Edictum  na ul. Mickiewicza 31 w Poznaniu, tel. 61 8470454. Z uwagi na ogromne zainteresowanie programem miasto zaleca mobilizację i przyjęcie pierwszej dawki szczepienia przez dziewczęta z roczników 2001 i 2002 jeszcze w tym roku.

Do 2015 roku miasto szczepiło głównie dziewczęta w trzynastym roku życia. Od 2016 roku do programu mogą przystąpić również chłopcy. Nowością w programie jest uelastycznienie zasad przystąpienia do programu nastolatków z roczników 2003-2005. Zarówno dziewczęta, jak i chłopcy urodzeni w tych latach mogą zgłaszać się do programu w sposób ciągły (nie w wyznaczonych jak dotychczas terminach), w bieżącym i przyszłym roku. Graniczną datą dla roczników 2003-2005 pozostaje 31 grudnia 2018 r.

- Wychodzimy naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców Poznania i wiemy, że nie zawsze świadomość ryzyka zachorowania lub skutków nosicielstwa wirusa brodawczaka idzie w parze z wiedzą o ofercie miasta w zakresie profilaktyki - mówi Magdalena Pietrusik-Adamska, dyrektor Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych Urzędu Miasta Poznania. - Możemy zrobić wiele, by młodzież nie była obarczona ryzykiem nosicielstwa wirusa brodawczaka lub zachorowań na raka szyjki macicy, które często kończą się tragicznie. Mobilizujemy rodziców nastolatków i informujemy młodzież o możliwościach, jakie oferuje miasto w zakresie przeciwdziałania zakażeniom wywołanym tym wirusem.

Miasto w ramach działań profilaktycznych realizuje projekty informacyjno-edukacyjne na temat dróg szerzenia zakażeń wywołanych wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV), ich objawów i powikłań, profilaktyki, a także sposobu postępowania w przypadku wystąpienia niepożądanych odczynów poszczepiennych.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.