PARTNER PORTALU
  • BGK

Poznań szczepi przeciwko HPV

  • JS    21 grudnia 2016 - 20:46
Poznań szczepi przeciwko HPV
Szacuje się, że 75-80% osób w swoim życiu będzie miało kontakt z wirusem HPV

• Poznań kontynuuje akcję bezpłatnych szczepień ochronnych przeciwko wirusowi HPV.
• W latach 2016 - 2018 z programu będzie mogła skorzystać młodzież w wieku 13 lat, zamieszkała na stałe lub czasowo w Poznaniu, której przynajmniej jeden rodzic lub opiekun prawny rozlicza się z podatku dochodowego od osób fizycznych w urzędzie skarbowym na terenie miasta.
Dodatkowo w 2016 roku z programu mogą skorzystać dziewczęta 14- i 15- letnie, które z przyczyn zdrowotnych, udokumentowanych medycznie, nie przystąpiły do analogicznego programu realizowanego na zlecenie Poznania w 2015 roku.   

Dzieci z rocznika 2003 otrzymają dwie dawki szczepionki: pierwsza dawka w grudniu 2016 r. W przypadku braku możliwości wykonania szczepienia w grudniu możliwe będzie wykonanie szczepienia do 31.01.2017, o ile dziecko było zapisane w grudniu 2016 r. Druga dawka  - od czerwca do września 2017 r.

W bezpłatnym programie może również wziąć udział młodzież 13- letnia, której wcześniej podano komercyjnie przynajmniej jedną dawkę szczepionki, pod warunkiem jednak zastosowania tożsamej szczepionki.

O dostępności do szczepień decydować będzie kolejność zgłoszeń.

Szczepienia odbywają się w wyznaczonych przychodniach, na terenie każdej dzielnicy Poznania. W celu zaszczepienia lub zapisania dziecka należy skontaktować się z wybraną przychodnią.

W dniu szczepienia niezbędna będzie zgoda rodzica lub opiekuna prawnego, kwestionariusz wywiadu przesiewowego oraz książeczka zdrowia. Po wykonanym szczepieniu rodzice dzieci proszeni będą o wypełnienie ankiety.

Szacuje się, że 75-80% osób w swoim życiu będzie miało kontakt z wirusem HPV. Coraz więcej państw decyduje o finansowaniu szczepień zarówno dla dziewczynek, jak i chłopców. Również Poznań aktywnie wspiera profilaktykę nowotworową. W tym roku po raz kolejny miasto zdecydowało o sfinansowaniu szczepień przeciw wirusowi brodawczaka ludzkiego (HPV), odpowiedzialnemu za powstawanie m.in.: raka szyjki macicy, raka pochwy, raka sromu, raka prącia, raka odbytu, brodawki narządów płciowych, nowotwory głowy i szyi. Program profilaktyki zakażeń wywołanych wirusem HPV w całości finansowany jest z budżetu miasta. Na kolejną trzyletnią edycję programu przeznaczono ponad 1,3 mln zł.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.