PARTNER PORTALU
  • BGK

Poznań, szczepienia przeciwko pneumokokom: Powiat ufundował dzieciom szczepionki

  • jk    20 września 2017 - 10:37
Poznań, szczepienia przeciwko pneumokokom: Powiat ufundował dzieciom szczepionki
Pneumokoki to jedne z najniebezpieczniejszych bakterii. (Fot. Fotolia)

Na terenie powiatu poznańskiego prowadzona jest akcja szczepień przeciwko pneumokokom. Z bezpłatnej szczepionki mogą skorzystać dzieci urodzone w latach 2009-2015. Muszą być jednak zameldowane w gminach powiatu.
• Najpowszechniejsze choroby, takie jak np. grypa – to właśnie one najczęściej torują drogę do znacznie groźniejszych zakażeń pneumokokowych. Dlatego warto skorzystać ze szczepień.

• Z akcji bezpłatnych szczepień wciąż skorzystać mogą wszystkie dzieci urodzone w latach 2009-2015, które zameldowane są w gminach powiatu i ukończyły 2 lata.

• Program w całości finansowany jest z budżetu powiatu.

• Realizatorem i koordynatorem akcji jest Specjalistyczna Przychodnia Lekarska „Edictum”, prowadzona jest także w kilkunastu placówkach medycznych na terenie całego powiatu.

Tylko do końca grudnia na terenie powiatu poznańskiego prowadzona jest akcja szczepień przeciwko zakażeniom pneumokokowym. Tegoroczna edycja to szansa dla ok. 1200 maluchów na uzyskanie zabezpieczenia przeciwko bakterii pneumokoka. W ramach szczepienia dzieci otrzymują szczepionkę skoniugowaną 13-walentną o obecnie najszerszym pokryciu.

Z uwagi na fakt, iż od 2017 r. szczepienia przeciwko pneumokokom wpisane zostały do obowiązkowego Programu Szczepień Ochronnych, ale nie obejmują dzieci urodzonych przed 31 grudnia 2016 r., inicjatywa Powiatu Poznańskiego stanowi doskonałe uzupełnienie programu ministerialnego. To bez wątpienia wsparcie dla rodziców, którym domowy budżet nie pozwala na samodzielne opłacenie szczepienia. Szacunkowy koszt jednej dawki to ok. 300 zł, dlatego lekarze szczególnie zachęcają do skorzystania z tej bezpłatnej możliwości.

Dlaczego pneumokoki są tak groźne?

Pneumokoki to jedne z najniebezpieczniejszych bakterii. Zagrażają one przede wszystkim dzieciom w wieku od 2 do 5 lat o niedostatecznie jeszcze wykształconym układzie immunologicznym, które na co dzień przebywają w większych skupiskach (żłobek, przedszkole). Szacuje się, że w Polsce małymi nosicielami tej bakterii jest ok. 80-98 proc. dzieci, jednakże samo nosicielstwo nie gwarantuje zachorowania, może natomiast przyczynić się do dalszego infekowania kolejnych jednostek. Warto też zauważyć, że to właśnie pneumokoki stanowią jedną z głównych przyczyn umieralności wśród najmłodszych, dlatego zapewnienie dziecku odpowiedniej ochrony zawczasu może uchronić je przed zakażeniem.

Bakterie pneumokoka są najczęstszą przyczyną bakteryjnego zakażenia układu oddechowego, które przebiega w formie ostrego zapalenia ucha środkowego, zapalenia zatok bądź przewlekłego zapalenia oskrzeli. Częstą konsekwencją zakażenia jest inwazyjna choroba pneumokokowa (IChP) objawiająca się ciężkim zapaleniem płuc z bakteriemią, sepsą lub zapaleniem opon mózgowo-rdzeniowych. Następstwem IChP może by zarówno zapalenie stawów, wsierdzia lub otrzewnej, jak i niewydolność wielonarządowa (zaburzenia oddychania i krążenia), która często niestety prowadzi do śmierci. U wielu chorych stwierdza się również powikłania neurologiczne (wodogłowie, zaburzenia słuchu, padaczka, niedowłady nerwów czaszkowych, niedowłady/porażenia spastyczne). Wcześniejsze zaszczepienie przeciwko pneumokokom daje możliwość wyeliminowania najbardziej zjadliwych bakterii, skutecznie zmniejszając liczbę zachorowań i jednocześnie redukując liczbę powikłań i zgonów

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.