PARTNER PORTALU
  • BGK

Poznań: W centrum miasta powstanie zielona aleja

  • PAP/AT    12 października 2017 - 08:38
Poznań: W centrum miasta powstanie zielona aleja
Na ul. Św. Marcin w Poznaniu zasadzonych zostanie 65 drzew (fot.poznan.pl)

W centrum Poznania przy ulicy Święty Marcin ma powstać „zielona aleja”.
• Zieloną aleję w Poznaniu stworzy m.in. 65 nowych drzew - klonów i lip.

• W czwartek (12 października) rusza drugi etap prac budowlanych w centrum miasta.

• Rozpoczęcie kolejnego etapu robót wiąże się z koniecznością usunięcia drzew, które obecnie znajdują się przy ul. Św. Marcin.

Święty Marcin to jedna z głównych ulic stolicy Wielkopolski. To na niej właśnie odbywają się tradycyjne obchody imienin świętego Marcina, świętowane w Poznaniu wraz z narodowym Świętem Niepodległości. Przebudowa ulicy znajdującej się w samym centrum miasta rozpoczęła się na początku września. Od czwartku ruszyć ma drugi etap prac.

Jak podkreślił Ryszard Bączkowski z biura prasowego urzędu miasta, rozpoczęcie kolejnego etapu robót wiąże się z koniecznością usunięcia drzew, które obecnie znajdują się przy ul. Św. Marcin.

Czytaj też: Poznań: Umieszczanie reklam, remonty i ogródki piwne w mieście na nowych zasadach

"Pas zieleni na ul. Św. Marcin musiał zostać usunięty, ponieważ docelowo w tym miejscu poprowadzone zostanie torowisko tramwajowe, które musi zostać przesunięte na północ. Jego nowa lokalizacja umożliwi w kolejnym etapie realizacji zadania wykonanie prawoskrętu torowiska w ul. Ratajczaka. Dlatego też pozostawienie w obecnym miejscu drzew uniemożliwiłoby jego powstanie o odpowiednich parametrach technicznych i właściwym promieniu łuku" - wskazał Krzysztof Kaczanowski z Poznańskich Inwestycji Miejskich.

Urząd miasta tłumaczył także, że próby przesadzenia starych drzew nie dały efektów przede wszystkim ze względu na systemy korzeniowe, które głęboko wrosły w infrastrukturę podziemną. W związku z tym, władze miasta postanowiły obsadzić ulicę 65 wyrośniętymi już drzewami i stworzyć z ulicy w centrum "zieloną aleję".

W projekcie, poza drzewami, na ulicy mają się znaleźć także nowe krzewy, oraz obiekty tzw. małej architektury. "Święty Marcin przeistoczy się w +zieloną aleję+, którą tworzyć będzie 65 kilkumetrowych drzew: 48 klonów pospolitych i 17 lip holenderskich. Będą się one komponować z niskimi nasadzeniami. Warto zaznaczyć, że w projekcie rewitalizacyjnym przewidziano jak zabezpieczyć korzenie klonów oraz lip. Będą one rozwijać się bez kolizji z infrastrukturą dzięki systemom antykompresyjnym" - zaznaczył Piotr Izydorski z Biura Koordynacji Projektów i Rewitalizacji Miasta.

REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.