PARTNER PORTALU
  • BGK

Poznań zainspirował się pomysłem Łodzi. Też ma swoje Pudełka Życia

  • JS    12 lutego 2018 - 20:47
Poznań zainspirował się pomysłem Łodzi. Też ma swoje Pudełka Życia
Pudełko życia to nieoceniona pomoc dla ratowników i lekarzy (fot. poznan.pl)

Mimo niepozornego wyglądu Poznańskie Pudełko Życia to kluczowy element pomagający w przeprowadzeniu szybkiej i skutecznej akcji ratunkowej. Jest doskonałym źródłem informacji, a dzięki temu może nieść pomoc w stanach zagrożenia zdrowia i życia. Pudełko życia to plastikowa tuba z różową naklejką, która może uratować niejednego poszkodowanego.
- Pomysł stworzenia pudełka życia zaczerpnęliśmy z Łodzi. Tam funkcjonowało z dużym powodzeniem, dlatego zdecydowaliśmy się wprowadzić je w Poznaniu - mówi Zuzanna Macko, specjalista ds. spraw współpracy Centrum Inicjatyw Senioralnych.

Poznańskie Pudełko Życia przeznaczone jest dla seniorów, a także dla opiekunów osób zależnych. W jego środku można znaleźć przede wszystkim dwustronną Kartę Informacyjną, która jest kluczem do przeprowadzenia prawidłowej akcji ratunkowej. Karta powinna być wypełniona drukowanymi literami, a informacje w niej zawarte muszą mieć wiarygodny charakter.

Karta składa się z części medycznej, społecznej, a także z naklejki.

- Pierwsza część ma za zadanie poinformować ratowników o stanie zdrowia poszkodowanego - wyjaśnia Zuzanna Macko. - Pojawiają się w niej informacje o chorobach, alergiach, operacjach przebytych przez pacjenta, a także lista leków przez niego przyjmowanych. Wszystko to jest potwierdzone podpisem i pieczątką lekarza rodzinnego.

Druga strona karty nazywana jest ankietą społeczną. Dzięki niej ratownicy i lekarze wiedzą, z kim w razie potrzeby się kontaktować, komu przekazać klucze od mieszkania, a także kto przejmie opiekę nad ewentualnym zwierzęciem poszkodowanego.

- Seniorzy pudełko z wypełnioną ankietą powinni włożyć do lodówki, a na jej drzwi przylepić zawartą w nim naklejkę - kontynuuje specjalista ds. współpracy Centrum Inicjatyw Senioralnych. - Dzięki temu ratownicy będę wiedzieli, gdzie szukać dokładnych informacji o stanie zdrowia pacjenta.

Poznańskie pudełka życia są bezpłatne, można je odebrać w Centrum Inicjatyw Senioralnych, w Centrum Informacji Miejskiej, a także w Centrum Informacji Turystycznej. Są popularne wśród osób starszych.

- Od listopada 2016 roku wydaliśmy około 15 tysięcy pudełek. Mamy również informacje o tym, że dzięki nim akcje ratownicze przeprowadzane są w szybszym tempie - przyznaje Zuzanna Macko.

Poznańskie Pudełka Życia zostały przygotowane przez: Centrum Inicjatyw Senioralnych, Rejonową Stację Pogotowia Ratunkowego, Narodowy Fundusz Zdrowia, Okręgową Izbę Pielęgniarek i Położnych, Wielkopolski Związek Pracodawców Ochrony Zdrowia oraz Porozumienie Pracodawców Ochrony Zdrowia. Przy realizacji projektu cenne uwagi wniosła również prof. Katarzyna Wieczorowska-Tobis, do niedawna krajowy konsultant ds. geriatrii.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.