PARTNER PORTALU
  • BGK

Pożytek publiczny pod specjalną ochroną

  • Przegląd prasy/PAP/Dziennik Polski    12 kwietnia 2012 - 07:34
Pożytek publiczny pod specjalną ochroną

Ministerstwo Zdrowia wycofuje się z pomysłu obowiązkowej rejestracji jako podmiotów gospodarczych wszystkich organizacji pozarządowych, fundacji i stowarzyszeń, które prowadzą działalność leczniczą.
Przedstawiony właśnie do konsultacji społecznych projekt założeń kolejnej nowelizacji ustawy o działalności leczniczej przewiduje wyłączenie z tego obowiązku prowadzących działalność pożytku publicznego w zakresie opieki zdrowotnej – informuje „Dziennik Polski”.

Gdyby przepisy nie zostały zmienione, do 1 lipca wszystkie stowarzyszenia i fundacje, które prowadzą hospicja, przychodnie dla bezdomnych i placówki opiekuńcze, powinny zarejestrować się jako podmioty gospodarcze. To oznaczałoby radykalne zmiany w funkcjonowaniu organizacji pożytku publicznego. Potraktowanie ich tak samo jak firm spowodowałoby utratę prawa do 1-proc. odpisu podatkowego na prowadzenie działalności pożytku publicznego.

To nie jedyne zmiany, na które godzi się ministerstwo, a których domagały się środowiska medyczne. Resort wycofał się także z obowiązkowego ubezpieczenia z tytułu zdarzeń medycznych, co mogło doprowadzić do upadku wielu zakładów opieki zdrowotnej – pisze „Dziennik Polski”.
Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.