PARTNER PORTALU
  • BGK

Pracownicy sanepidu domagają się podwyżek

  • PAP    29 sierpnia 2012 - 14:27
Pracownicy sanepidu domagają się podwyżek

Zwiększenia o 10 mln zł nakładów finansowych na powiatowe stacje sanitarno-epidemiologiczne woj. śląskiego oraz podwyżek płac domagają się pracownicy sanepidu, którzy w środę pikietowali Śląski Urząd Wojewódzki w Katowicach.
"Chcieliśmy wyrazić swoje niezadowolenie z funkcjonowania sanpeidu w województwie śląskim, ponieważ jest ono bardzo utrudnione. Środki są bardzo skąpe, pracownicy od trzech lat mają zamrożone wynagrodzenia, a w tym roku w niektórych stacjach zostały one obniżone o 10 proc." - powiedział przewodniczący Związku Zawodowego "Kadra" Solidarność 80 w Jastrzębiu Zdroju Piotr Szereda.

Szereda poinformował, że pensje pracowników sanepidu w woj. śląskim wahają się do ok. 2300 do 3400 zł brutto.

Dodał, że brakuje ok. 10 mln zł, żeby można było m.in. podnieść wynagrodzenia o 3 proc.

"Chodzi też o pieniądze na utrzymanie stacji, gdzie nadal są biurka i krzesła z lat 60. i 70., nie ma pieniędzy na paliwo (do pracy w terenie-red.). Brakuje pieniędzy na ręczniki, mydło, sprzęt biurowy" - wyliczał.

Delegacja pracowników sanepidu przekazała wicewojewodzie Piotrowi Spyrze petycję, w której znalazło się pięć postulatów.

Pracownicy sanepidu żądają zwiększenia finansowania inspekcji sanitarnej w woj. śląskim o 10 mln zł, "sprawiedliwego podziału pieniędzy na poszczególne stacje" sanepidu, "merytorycznych i skutecznych działań zapewniających prawidłowe funkcjonowanie", "sprawiedliwego godnego wynagradzania" oraz zaprzestania obniżania wynagrodzeń.

Śląski Wojewódzki Inspektor Sanitarny Grzegorz Hudzik powiedział, że niedobory budżetu w jednostkach powiatowych są odczuwalne od kilku lat. Dodał, że kwota niedoszacowania jest bardzo zbliżona do 10 mln zł, o których mówią związkowcy.

"W budżecie państwa nie ma tych środków i to jest chyba problem zasadniczy. Myślę, że tutaj zajmie określone stanowisko nasz organ założycielski, czyli wojewoda, który zresztą wie, w jakiej sytuacji jesteśmy" - powiedział Hudzik.

Pikietę zorganizowali wspólnie - region śląsko-dąbrowskiej Solidarności, Solidarność 80, OPZZ.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.