PARTNER PORTALU
 • BGK

Pracownicy śląskich szpitali chcą likwidacji NFZ

 • Rynek Zdrowia/Gazeta Wyborcza    22 lutego 2013 - 19:30
Pracownicy śląskich szpitali chcą likwidacji NFZ

Śląsko-Dąbrowska "Solidarność" przeprowadziła już referenda strajkowe w kilkudziesięciu szpitalach w regionie. Wszędzie pracownicy chcą strajku generalnego. Jednym z postulatów jest likwidacja NFZ.
Sekretariat ochrony zdrowia Śląsko-Dąbrowskiej "Solidarności" ma komisje zakładowe w setce szpitali i przychodni. Referenda skończyły się w połowie z nich. Wszędzie, gdzie głosowanie się odbyło, większość chce strajku.

Wśród placówek "za" są m.in.: Centralny Szpital Kliniczny w Katowicach-Ligocie, sąsiadujący z nim Okręgowy Szpital Kolejowy, Szpital Kliniczny nr 5 na Ceglanej w Katowicach, Szpital św. Barbary w Sosnowcu, Szpital Wojewódzki w Jastrzębiu-Zdroju, Szpital Specjalistyczny im. Starkiewicza w Dąbrowie Górniczej, Szpital Specjalistyczny nr 2 w Bytomiu oraz Zespół Wojewódzkich Przychodni Specjalistycznych w Katowicach.

Przy średniej frekwencji ok. 54 proc. średnio 95 proc. głosujących opowiedziało się "za". Zwolenników może być jednak więcej. Komentując wyniki referendum, Joanna Uszok-Mielewczyk, wiceprzewodnicząca "Solidarności" w CSK, zwróciła uwagę, że frekwencja w jej szpitalu mogłaby być wyższa, ale wiele osób nie głosowało w obawie przed utratą pracy. Wielu pracowników jest na umowach śmieciowych.

Właśnie walka ze "śmieciówkami" jest jednym z postulatów związkowców. Drugi postulat dotyczy rekompensat dla przedsiębiorstw, w których ze względu na rygory narzucone przez pakiet klimatyczny wzrosły koszty produkcji. Trzeci to wspomniane już ograniczenie umów śmieciowych, a czwarty to likwidacja NFZ i przywrócenie w zdrowiu systemu na wzór tego, jaki obowiązywał kilkanaście lat temu w czasach kas chorych. Na swojego eksperta w rozmowach ze stroną rządową "S" powołała Andrzeja Sośnierza, niegdyś dyrektora Śląskiej Kasy Chorych.

Kiedy i czy w ogóle dojdzie do strajku generalnego w regionie - jeszcze nie wiadomo. Na początku marca planowane jest spotkanie związkowców z wicepremierem Januszem Piechocińskim. Dopiero po zapoznaniu sie z rządowymi propozycjami zapadnie decyzja, co dalej.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (3)

 • Ela, 2013-03-09 03:43:45

  A.Sośnierz, to rzeczywiście ekspert -np. wie jak wydać pieniądze z kasy chorych nie na leczenie /może nowe karty magnetyczne? Nie, to już było, czas na gadżety nowszej generacji!/
 • 777, 2013-02-25 15:16:56

  POPIERAM!!!
 • glews, 2013-02-25 14:52:47

  Popieram ze wszechmiar, ale jak znam życie na pomyśle się skończy!!!