PARTNER PORTALU
  • BGK

Pracownicy szpitala w Rabce zablokowali „zakopiankę”

  • PAP    8 lipca 2011 - 17:30
Pracownicy szpitala w Rabce zablokowali „zakopiankę”

W piątek ok. godz. 16.00 pracownicy szpitala miejskiego w Rabce-Zdroju zablokowali ruch na „zakopiance” w okolicy zabytkowego kościoła na Piątkowej Górze.
Protestują przeciw niesprawiedliwemu, ich zdaniem, traktowaniu szpitala przez krakowski oddział NFZ.

Pracownicy szpitala oraz mieszkańcy Rabki-Zdroju trzymając transparenty będą wstrzymywać ruch na 5 minut przechodząc przez pasy na głównej trasie z Krakowa do Zakopanego co 20 minut aż do godz. 18.00.

Czytaj też: Pracownicy szpitala zablokują „zakopiankę”

Blokada „zakopianki” ma odbyć się również w sobotę między 11.00 a 13.00 oraz w niedzielę od 16.00 do 18.00.

„Protestujemy przeciwko niesprawiedliwemu udzielaniu kontraktów na świadczenia medyczne przez krakowski oddział NFZ” – powiedziała prezes szpitala, Małgorzata Skwarek i zapowiedziała, że jeżeli ten protest, nie przyniesie oczekiwanych rezultatów, to w przyszłym tygodniu pracownicy szpitala zablokują budynek NFZ w Krakowie.

Protest spowodował kilkukilometrowy korek w obydwu kierunkach na dwupasmowym odcinku „zakopianki”. Większość pytanych przez dziennikarzy kierowców popiera protest, mimo że muszą odstać kilka minut w drodze na wakacje. Skwarek zapewniła, że protestujący mają wszelkie pozwolenia na taki sposób przeprowadzania pikiety.

Pracownicy szpitala w Rabce-Zdroju domagają się od NFZ m.in. zawarcia kontraktu na świadczenia zdrowotne udzielane w Izbie Przyjęć. Od decyzji nieprzyznającej kontraktu, szpital odwołał się na początku roku.

Prezes NFZ pozytywnie rozpatrzył to odwołanie, jednak władze szpitala obawiają się, że dyrektor NFZ w Krakowie zaproponuje niekorzystne warunki kontraktu.

Pracownicy lecznicy domagają się również od NFZ podpisania kontraktu na oddział chirurgiczny, który zdaniem prezes Skwarek szpital w drodze konkursu wygrał, jednak NFZ nadal nie podpisał umowy na jego finansowanie.

Mimo braku kontraktu z NFZ szpital od początku roku przyjmuje pacjentów na oddział chirurgii pożyczając pieniądze z budżetu miasta.

W połowie stycznia zarząd szpitala miejskiego w Rabce-Zdroju złożył zawiadomienie do prokuratury dotyczące kontraktowania świadczeń medycznych przez krakowski NFZ.

Zarząd szpitala wskazywał na nieprawidłowości w trakcie konkursów dla oddziałów wewnętrznego oraz izby przyjęć a także przy rozpatrywaniu protestu.

Krakowska prokuratura po postępowaniu sprawdzającym, odmówiła wszczęcia śledztwa w tej sprawie. Zdaniem prokuratury, procedura przeprowadzenia i rozstrzygnięcia konkursów była zgodna z przepisami. Zarząd szpitala w Rabce-Zdroju złożył odwołanie od tej decyzji.

31 grudnia ub. r. grupa pracowników szpitala w Rabce-Zdroju również protestowała przy „zakopiance” przeciwko decyzji NFZ o niezawarciu kontraktu na funkcjonowanie oddziału wewnętrznego.

Wówczas nie doszło do blokady trasy. Niespełna miesiąc po akcji protestacyjnej pracowników, szpital po odwołaniu otrzyma kontrakt otrzymał kontrakt na działalność oddziału wewnętrznego.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.