PARTNER PORTALU
  • BGK

Pracownicy szpitala zablokują „zakopiankę”

  • PAP    6 lipca 2011 - 13:23
Pracownicy szpitala zablokują „zakopiankę”

Trzydniową blokadę „zakopianki” oraz pikietowanie budynku krakowskiego NFZ zapowiadają pracownicy szpitala miejskiego w Rabce-Zdroju.
Będą protestować przeciw niekorzystnym dla szpitala decyzjom funduszu.

„Zakopianka” ma być zablokowana w piątek od godz. 16.00 do 18.00, w sobotę między 11.00 a 13.00 oraz w niedzielę od 16.00 do 18.00.

Pracownicy rabczańskiego szpitala oraz mieszkańcy uzdrowiska z transparentami będą przechodzić przez przejście dla pieszych obok kościoła na Piątkowej Górze.

„Będziemy protestować przeciwko niesprawiedliwej polityce krakowskiego oddziału NFZ. Jeżeli ten protest nie przyniesie żadnych rezultatów, to w przyszłym tygodniu zablokujemy budynek NFZ w Krakowie” – powiedziała prezes szpitala, Małgorzata Skwarek.

Pracownicy szpitala w Rabce-Zdroju domagają się od NFZ m.in. zawarcia kontraktu na świadczenia zdrowotne udzielane w Izbie Przyjęć. Na początku roku szpital odwołał się od decyzji nieprzyznającej kontraktu.

Prezes NFZ rozpatrzył to odwołanie pozytywnie, jednak władze szpitala obawiają się, że dyrektor NFZ w Krakowie zaproponuje niekorzystne warunki kontraktu.

„Obawiamy się, że tak jak w przypadku Oddziału Wewnętrznego dyrektor NFZ w Krakowie rozpisze tzw. rokowania i zaproponuje nam kontrakt od połowy lipca bieżącego roku i na kwotę niższą, niż ta, która powinna nam była być przyznana w zgodzie z obowiązującymi przepisami i zarządzeniami Prezesa NFZ” – powiedziała Skwarek.

Pracownicy lecznicy w Rabce-Zdroju domagają się również od NFZ podpisania kontraktu na oddział chirurgiczny, który szpital w drodze konkursu wygrał, jednak NFZ nadal nie podpisał umowy na jego finansowanie.

Mimo braku kontraktu z NFZ szpital od początku roku przyjmuje pacjentów na oddział chirurgii, pożyczając pieniądze z budżetu miasta.

W połowie stycznia zarząd szpitala miejskiego w Rabce-Zdroju złożył zawiadomienie do prokuratury dotyczące kontraktowania świadczeń medycznych przez krakowski NFZ.

Zarząd szpitala wskazywał na nieprawidłowości w trakcie konkursów dla oddziałów wewnętrznego oraz izby przyjęć a także przy rozpatrywaniu protestu.

Krakowska prokuratura po postępowaniu sprawdzającym, odmówiła wszczęcia śledztwa w tej sprawie. Zdaniem prokuratury, procedura przeprowadzenia i rozstrzygnięcia konkursów była zgodna z przepisami. Zarząd szpitala w Rabce-Zdroju złożył odwołanie od tej decyzji.

31 grudnia ub. r. grupa pracowników szpitala w Rabce-Zdroju również protestowała przy „zakopiance” przeciwko decyzji NFZ o niezawarciu kontraktu na funkcjonowanie oddziału wewnętrznego. Wówczas nie doszło do blokady trasy.

Niespełna miesiąc po akcji protestacyjnej, szpital po odwołaniu otrzymał kontrakt na działalność oddziału wewnętrznego.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.