PARTNER PORTALU
  • BGK

Prawie 240 mln zł kredytu z EBI na rozbudowę szpitala w Toruniu

  • pt/pap    18 listopada 2016 - 13:02
Prawie 240 mln zł kredytu z EBI na rozbudowę szpitala w Toruniu
Umowa dotycząca finansowania rozbudowy Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. Ludwika Rydygiera (fot.wss.torun)

• Samorząd województwa kujawsko-pomorskiego zawarł w czwartek umowę z Europejskim Bankiem Inwestycyjnym w sprawie kredytu w wysokości 238,5 mln zł (ok. 57 mln euro).
• Środki zostaną przeznaczone na sfinansowanie rozbudowy szpitala w Toruniu.
Umowa dotycząca finansowania rozbudowy Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. Ludwika Rydygiera jest pierwszą w Polsce transakcją z udziałem sektora publicznego objęta gwarancją z budżetu Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu na rzecz Inwestycji Strategicznych (EFIS).

W ceremonii podpisania umowy w Warszawie uczestniczyli wiceprezes EBI Vazil Hudak, marszałek województwa Piotr Całbecki i prezes Kujawsko-Pomorskich Inwestycji Medycznych Adam Szczęsny. KPIM jest spółką celową samorządu, realizującą inwestycje medyczne w regionie.

"Transakcja jest istotna z dwóch powodów: to pierwszy projekt EFIS w sektorze publicznym w Polsce, ale także modelowa operacja łącząca finansowanie z EFIS i wsparcie z dotacji z UE w innowacyjną formę instrumentu finansowego" - powiedział wiceprezes Hudak w czasie telekonferencji z dziennikarzami zebranymi w Toruniu.

Wiceprezes EBI podkreślił, że "to pionierski projekt, który może być zastosowany w przypadku innych jednostek państwa niższego szczebla i powinien być inspiracją dla pozostałych regionów lub państw członkowskich, szczególnie środkowo-wschodniej Europy". Hudak zaznaczył, że EBI ma już doświadczenie we współpracy z województwem kujawsko-pomorskim; jest to już trzecia umowa dotycząca sektora medycznego.

Pakiet stulecia

Marszałek Całbecki wskazał, że umowa pozwoli na dokończenie wszystkich planów inwestycyjnych, które od wielu lat są przygotowywane i realizowane w tzw. pakiecie stulecia, który obejmuje wszystkie szpitale wojewódzkie w regionie. Zaznaczył, że wcześniej zawarte zostały umowy z EBI dotyczące inwestycji w szpitalach m.in. w Bydgoszczy, Świeciu i Włocławku.

Inwestycja w Toruniu będzie gotowa za trzy lata, mamy wyłonionego wykonawcę i w przyszłym tygodniu podpiszemy umowę - zapowiedział Całbecki.

Rozbudowa Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Toruniu będzie kosztowała pół miliarda złotych, a przedsięwzięcie zostanie sfinansowane, oprócz kredytu EBI, ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, szpitala i samorządu województwa. Okres spłaty kredytu z EBI określono w umowie na 20 lat.

Tysiąc miejsc dla pacjentów

W ramach inwestycji zostaną dobudowane nowe skrzydła do głównego budynku szpitala, który zostanie poddany gruntownej modernizacji. Powstaną nowe pawilony dla funkcjonującego w ramach lecznicy szpitala zakaźnego i sześciu oddziałów psychiatrycznych, a także pawilon administracyjny, w którym znajdzie się też apteka. Zbudowany zostanie również trzykondygnacyjny parking.

W głównym gmachu znajdzie się oddział ratunkowy z salami operacyjnymi i nowoczesnym zapleczem diagnostycznym, główny blok operacyjny, cztery oddziały łóżkowe, a na dachu powstanie lądowisko dla śmigłowców.

Po zakończeniu modernizacji w całym kompleksie szpitalnym będzie prawie tysiąc miejsc dla pacjentów, w tym prawie 200 miejsc dla pacjentów psychiatrii i 40 w segmencie zakaźnym.

Europejski Bank Inwestycyjny jest instytucją Unii Europejskiej udzielającą kredytów długoterminowych. Jego udziałowcami są państwa członkowskie UE.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.