Prawie 240 mln zł kredytu z EBI na rozbudowę szpitala w Toruniu

• Samorząd województwa kujawsko-pomorskiego zawarł w czwartek umowę z Europejskim Bankiem Inwestycyjnym w sprawie kredytu w wysokości 238,5 mln zł (ok. 57 mln euro).
• Środki zostaną przeznaczone na sfinansowanie rozbudowy szpitala w Toruniu.
Prawie 240 mln zł kredytu z EBI na rozbudowę szpitala w Toruniu
Umowa dotycząca finansowania rozbudowy Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. Ludwika Rydygiera (fot.wss.torun)

Umowa dotycząca finansowania rozbudowy Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. Ludwika Rydygiera jest pierwszą w Polsce transakcją z udziałem sektora publicznego objęta gwarancją z budżetu Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu na rzecz Inwestycji Strategicznych (EFIS).

W ceremonii podpisania umowy w Warszawie uczestniczyli wiceprezes EBI Vazil Hudak, marszałek województwa Piotr Całbecki i prezes Kujawsko-Pomorskich Inwestycji Medycznych Adam Szczęsny. KPIM jest spółką celową samorządu, realizującą inwestycje medyczne w regionie.

"Transakcja jest istotna z dwóch powodów: to pierwszy projekt EFIS w sektorze publicznym w Polsce, ale także modelowa operacja łącząca finansowanie z EFIS i wsparcie z dotacji z UE w innowacyjną formę instrumentu finansowego" - powiedział wiceprezes Hudak w czasie telekonferencji z dziennikarzami zebranymi w Toruniu.

Wiceprezes EBI podkreślił, że "to pionierski projekt, który może być zastosowany w przypadku innych jednostek państwa niższego szczebla i powinien być inspiracją dla pozostałych regionów lub państw członkowskich, szczególnie środkowo-wschodniej Europy". Hudak zaznaczył, że EBI ma już doświadczenie we współpracy z województwem kujawsko-pomorskim; jest to już trzecia umowa dotycząca sektora medycznego.

Pakiet stulecia

Marszałek Całbecki wskazał, że umowa pozwoli na dokończenie wszystkich planów inwestycyjnych, które od wielu lat są przygotowywane i realizowane w tzw. pakiecie stulecia, który obejmuje wszystkie szpitale wojewódzkie w regionie. Zaznaczył, że wcześniej zawarte zostały umowy z EBI dotyczące inwestycji w szpitalach m.in. w Bydgoszczy, Świeciu i Włocławku.

Inwestycja w Toruniu będzie gotowa za trzy lata, mamy wyłonionego wykonawcę i w przyszłym tygodniu podpiszemy umowę - zapowiedział Całbecki.

Rozbudowa Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Toruniu będzie kosztowała pół miliarda złotych, a przedsięwzięcie zostanie sfinansowane, oprócz kredytu EBI, ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, szpitala i samorządu województwa. Okres spłaty kredytu z EBI określono w umowie na 20 lat.

Tysiąc miejsc dla pacjentów

W ramach inwestycji zostaną dobudowane nowe skrzydła do głównego budynku szpitala, który zostanie poddany gruntownej modernizacji. Powstaną nowe pawilony dla funkcjonującego w ramach lecznicy szpitala zakaźnego i sześciu oddziałów psychiatrycznych, a także pawilon administracyjny, w którym znajdzie się też apteka. Zbudowany zostanie również trzykondygnacyjny parking.

W głównym gmachu znajdzie się oddział ratunkowy z salami operacyjnymi i nowoczesnym zapleczem diagnostycznym, główny blok operacyjny, cztery oddziały łóżkowe, a na dachu powstanie lądowisko dla śmigłowców.

Po zakończeniu modernizacji w całym kompleksie szpitalnym będzie prawie tysiąc miejsc dla pacjentów, w tym prawie 200 miejsc dla pacjentów psychiatrii i 40 w segmencie zakaźnym.

Europejski Bank Inwestycyjny jest instytucją Unii Europejskiej udzielającą kredytów długoterminowych. Jego udziałowcami są państwa członkowskie UE.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE