PARTNER PORTALU
  • BGK

Prawie 257 mln zł na służbę zdrowia

  • PAP    21 kwietnia 2011 - 13:15
Prawie 257 mln zł na służbę zdrowia

Do 2014 r. 256,9 mln zł zostanie w latach 2011-2014 wydanych na inwestycje w placówkach podległych samorządowi województwa podlaskiego.
To o 90 mln zł więcej niż w ostatnich czterech latach. Duże inwestycje będą m.in w centrum onkologii w Białymstoku.

Czytaj też: 58,6 mln zł na modernizację centrum onkologii

Jak poinformował w czwartek dziennikarzy w Białymstoku odpowiedzialny za służbę zdrowia członek zarządu województwa podlaskiego Cezary Cieślukowski 121,9 mln zł z kwoty na inwestycje to środki z UE.

Czytaj też: NFZ zapłacił szpitalom za nadwykonania

Na lata 2011-2020 w wieloletniej prognozie finansowej regionu zapisanych jest na te inwestycje 166,4 mln zł. Wszystkie inwestycje mają się przyczynić do poprawy warunków leczenia pacjentów, doposażane i modernizowane szpitale mają też być bardziej konkurencyjne w walce o wyższe kontrakty z NFZ.

Czytaj też: 40 mln zł z UE dla wojewódzkich szpitali

Na rok 2011 w budżecie województwa na inwestycje zdrowotne zagwarantowano 58,7 mln zł z czego 11 mln zł to pieniądze na wkłady własne do projektów, które zostaną zrealizowane dzięki dotacjom z UE.

Na inwestycje województwo pozyskuje też środki z programów krajowych, ministerialnych. Liczy też jeszcze na dodatkowe środki z unijnych programów transgranicznych.

Największą inwestycją jest mający się wkrótce rozpocząć I etap modernizacji Białostockiego Centrum Onkologii. To jedyny szpital onkologiczny w regionie. Etap ten ma kosztować 58,6 mln zł.

W najbliższych dniach szpital ma ogłosić przetarg na wyłonienie wykonawcy tej inwestycji – poinformował zastępca dyrektora departamentu zdrowia w Podlaskim Urzędzie Marszałkowskim Wiesław Mickiewicz.

Ma powstać m.in. nowoczesny blok operacyjny z czterema salami operacyjnymi, oddział chirurgii onkologicznej, nowe pomieszczenia na potrzeby przychodni onkologicznej, trzypoziomowy podziemny parking.

Inwestycja będzie realizowana przez 3 lata. Cieślukowski podkreślił, że w Białostockim Centrum Onkologii planowane są w kolejnych latach kolejne inwestycje.

Wkrótce ma być zakupiony nowoczesny przyspieszacz do radioterapii. Trwa przetarg na dostawę tego urządzenia, kosztującego ponad 10 mln zł.

Drugą co do wielkości inwestycją jest I etap budowy nowego siedmiosalowego bloku operacyjnego w szpitalu wojewódzkim w Białymstoku. Budowa rozpoczęła się w 2010 r. Wartość tej inwestycji, która będzie dofinansowana z UE z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego to 45,2 mln zł.

Inwestycje są lub będą prowadzone także w szpitalach wojewódzkich w Łomży i Suwałkach oraz szpitalu psychiatrycznym w Choroszczy oraz szpitalu zakaźnym w Białymstoku.

W Choroszczy powstaje m.in. finansowany przez Ministerstwo Zdrowia zakład zamknięty o wzmocnionym zabezpieczeniu dla sprawców przestępstw skierowanych przeciwko wolności seksualnej oraz oddział leczenia odwykowego, również o wzmocnionym zabezpieczeniu.

REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.