PARTNER PORTALU
  • BGK

Prawie 6 mln zł na oddział brachyterapii

  • PAP    15 maja 2012 - 17:32
Prawie 6 mln zł na oddział brachyterapii

W Regionalnym Ośrodku Onkologicznym szpitala im. Kopernika w Łodzi powstał nowoczesny oddział brachyterapii.
To jedyny w regionie łódzkim ośrodek stosowania tej nowoczesnej metody leczenia nowotworów. Koszt inwestycji to niemal 6 mln zł.

Z udziałem władz samorządu województwa i szpitala odbyło się we wtorek uroczyste otwarcie oddziału. To jedna z większych inwestycji w ramach prowadzonej kompleksowej modernizacji Regionalnego Ośrodka Onkologicznego w Łodzi (zabierz głos/oceń prezydenta).

„Pod koniec tego roku nasz ośrodek będzie odmieniony nie do poznania i stanie się jednym z wiodących ośrodków onkologicznych w Polsce” – uważa marszałek województwa łódzkiego Witold Stępień (zabierz głos/oceń marszałka).

Nowoczesny oddział brachyterapii powstał w dawnym oddziale radioterapii ginekologicznej. W ciągu ostatniego półrocza przeszedł on gruntowną modernizację. Wymieniono instalacje, podłogi, wstawiono nowe okna i drzwi, przesunięto niektóre ściany działowe.

„Kiedyś to był jeden z najgorzej utrzymanych oddziałów onkologicznych. Teraz stał się jedynym w województwie ośrodkiem stosowania nowoczesnej metody leczenia nowotworów – napromieniania ich od wewnątrz” – zaznaczył dyrektor szpitala im. Kopernika Wojciech Szrajber.

W końcowej części oddziału powstał specjalny bunkier z ołowianych ścian, w którym znajduje się nowoczesny blok operacyjny z dwiema salami oraz pomieszczenie do wykonywania naświetlań nowotworów metodą brachyterapii.

Według zapewnień szpitala liczący 35 łóżek oddział spełnia standardy sanitarne, zgodne z normami unijnymi (łazienka przy każdej z sal chorych, odpowiednie odstępy między łóżkami, odpowiednia szerokość drzwi). Wyposażony jest w nowe łóżka dla chorych i nowe meble.

Brachyterapia jest jedną z metod radioterapii nowotworów. Wykorzystuje się w niej energię fotonów lub cząstek pochodzącą z rozpadu izotopów promieniotwórczych, które umieszcza się w guzie lub w jego bezpośrednim sąsiedztwie. Właśnie umiejscowieniem źródła promieniowania ta metoda różni się od teleradioterapii, gdzie guzy naświetlane są z pewnej odległości, poprzez skórę.

<!-- pagebreak //-->

REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.