PARTNER PORTALU
  • BGK

Prawo zamówień publicznych: szpitale nie są gotowe na nowelizację ustawy

  • MN    13 września 2016 - 15:30
Prawo zamówień publicznych: szpitale nie są gotowe na nowelizację ustawy
Po fali postępowań przetargowych, obecnie na rynku dostaw produktów i usług do placówek ochrony zdrowia panuje posucha (fot. arch. rynekzdrowia.pl)

• Szpitale reagują nerwowo na zapowiedzianą nowelizację ustawy Prawo zamówień publicznych.
• Lecznice na gwałt zaczęły uzupełniać jednorazowy sprzęt medyczny, w oparciu o (jeszcze) stare przepisy.
• Jak twierdzi ekspert, szpitale nie mają odpowiedniej wiedzy, jak przygotować zapisy zgodne ze znowelizowaną ustawą.
- Obserwując ostatnie tygodnie przed nowelizacją ustawy prawo zamówień publicznych, można było odnieść wrażenie, że publiczne szpitale szykują się na kataklizm i gwałtowanie uzupełniają swoje zapasy jednorazowego sprzętu medycznego – mówi Paweł Ossowski, wiceprezes zarządu ZARYS International Group.

– Strach przed nową ustawą okazał się skutecznym czynnikiem mobilizującym decydentów w tych placówkach do ogłaszania postępowań zgodnych jeszcze z brzmieniem poprzedniej ustawy, czego skutkiem było podpisywanie kontraktów na rok lub dwa lata do przodu w oparciu właśnie o stare przepisy – dodaje ekspert rynku wyrobów medycznych.

Po fali postępowań przetargowych, obecnie na rynku dostaw produktów i usług do placówek ochrony zdrowia panuje posucha. Jak mówi Ossowski, w przypadku postępowań przetargowych, w których uczestniczy ZARYS International Group, ta liczba w ostatnich dwóch miesiącach zmniejszyła się blisko o 60 proc.).

- Ten kto mógł, już przetargi ogłosił i rozstrzygnął. Natomiast szpitale, które muszą teraz postępowania rozpisać, nie mają odpowiedniej wiedzy, jak przygotować zapisy, aby były zgodne ze znowelizowaną ustawą – zaznacza.

Czytaj też: Długi szpitali w obrocie parabanków. Jak się bronić?

Szczególne kontrowersje wzbudza czynnik oceny jakości, który nie we wszystkich przypadkach jest łatwy do zinterpretowania. Przykładowo, jak podkreśla ekspert, bez problemu można określić chociażby walory wytrzymałościowe rękawic medycznych czy ostrość igieł iniekcyjnych. Jednak nowa ustawa nie precyzuje, jakie czynniki wybrać do oceny szpatułek laryngologicznych czy papierów rejestracyjnych.

- W tej sytuacji konieczne będą szkolenia osób decyzyjnych w szpitalach, odpowiadających za postępowania przetargowe, a także elastyczne podejście do niektórych zapisów ustawy.
W przeciwnym razie szpitalne dostawy mogą zostać chwilowo sparaliżowane – zaznacza Ossowski.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.