PARTNER PORTALU
  • BGK

Premier przyjmie pielęgniarki

  • PAP    4 października 2012 - 12:41
Premier przyjmie pielęgniarki

W czwartek o godz. 14 premier Donald Tusk spotka się z prezydium Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych – poinformowało CIR.
W spotkaniu wezmą udział ministrowie: zdrowia Bartosz Arłukowicz oraz pracy Władysław Kosiniak-Kamysz. Spotkanie to ma poprzedzić piątkową manifestację zapowiadaną przez Ogólnopolski Związek Zawodowy Pielęgniarek i Położnych oraz Wolny Związek Zawodowy „Sierpień 80”. Ma ona odbyć się w Warszawie pod hasłem: „W obronie publicznej służby zdrowia”. Przed kancelarią premiera, tak jak w 2007 r., ma stanąć „białe miasteczko”.

Tego dnia także w innych europejskich stolicach mają odbyć się pikiety solidarności z „europejskim ruchem oporu wobec niszczenia publicznego wymiaru ochrony zdrowia”.

Czytaj też: Pielęgniarki chcą lepszych warunków pracy

We wtorek przewodnicząca OZZPiP Iwona Borchulska poinformowała, że zgłoszone zostały dwie manifestacje; jedna to przemarsz, a druga w formie stacjonarnej – „miasteczko”. Demonstrujący mają wyruszyć o godz. 12 z Placu Defilad, punktem docelowym będzie kancelaria premiera.

Borchulska dodała, że udział w zgromadzeniu potwierdzili przedstawiciele związków zawodowych z Francji, Belgii, Niemiec, Austrii, Portugalii, Hiszpanii, Wielkiej Brytanii. Manifestujący zamierzają też przekazać premierowi petycję w sprawie obrony publicznej służby zdrowia.

Z kolei w sobotę w Warszawie odbędzie się IV Europejska Konferencja w Obronie Publicznej Służby Zdrowia. Poprzednie jej edycje miały miejsce w Amsterdamie (maj 2011), Katowicach (listopad 2011) i w Paryżu (maj 2012). „Spotykamy się cyklicznie, aby wymienić poglądy, opracować dalszą strategię działania” – wyjaśniła Borchulska.

Dodała, że podczas sobotniej konferencji będzie mowa m.in. o porównaniu funkcjonowania szpitali publicznych i prywatnych, pracy pielęgniarki w różnych krajach Europy, formach oporu społecznego przeciwko komercjalizacji publicznej służby zdrowia np. we Francji.

W 2007 r. domagające się podwyżek pielęgniarki z OZZPiP okupowały jedną z sal kancelarii ówczesnego premiera Jarosława Kaczyńskiego, i zorganizowały przed siedzibą szefa rządu „białe miasteczko”. Trwało ono od 19 czerwca do 15 lipca.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.