PARTNER PORTALU
 • BGK

Prezes PiS o finansowaniu służby zdrowia, bezrobociu i podatkach

 • PAP    7 kwietnia 2013 - 15:30

Prezes PiS Jarosław Kaczyński zapowiedział w niedzielę we Wschowie, że jego partia przedstawi projekt ustawy związany z finansowaniem służby zdrowia z budżetu państwa.
Kaczyński, który w weekend spotyka się z mieszkańcami małych miejscowości w Lubuskiem i Wielkopolskiem, mówił, że decentralizacja NFZ - proponowana przez rząd - niczego nie zmieni.

Czytaj też: Minister zdrowia zapowiada likwidację centrali NFZ

PiS ma inny pomysł na finansowanie służby zdrowia z budżetu, gdzie - wskazywał - suma na służbę zdrowia jest większa. "Ale nie w ten sposób, że nie zwiększamy składki, tylko różne fundusze koncentrujemy w tych pieniądzach, które mają iść na służbę zdrowia i jednocześnie wchodzi to do budżetu jako część wydzielona i pod specjalnym nadzorem" - wyjaśnił Kaczyński.

Lider PiS mówił także, że komercjalizacja i prywatyzacja szpitali nie jest dobrym rozwiązaniem dla pacjentów. Tłumaczył, że w tym przypadku o działalności jednostek służby zdrowia decyduje zysk, a nie dobro ludzi.

Jego zdaniem lekarze powinni dobrze zarabiać, ale - jak mówił - "pewna granica musi zostać wprowadzona".

Mówiąc o ochronie zdrowia lider PiS podkreślił, że w przypadku ratownictwa medycznego tego typu usługi powinny być świadczone przez państwowe jednostki. "Nasza propozycja jest tutaj prosta. Mamy Straż Pożarną - korpus PSP, musi być taki sam korpus, można powiedzieć straży medycznej - pogotowia ratunkowe" - powiedział Kaczyński. Dodał, że to musi być zapewnione wszędzie i musi być państwowe.

Według prezesa PiS ratunkiem dla kryzysu finansów publicznych jest zmiana systemu podatkowego. Obecnie obowiązujący porównał do "starej, zardzewiałej, rozsypującej się maszyny". Jego zdaniem w Polsce podatków w dobie kryzysu nie płacą wielkie organizacje, sieci handlowe, banki, które wyprowadzają jedynie zyski.

"Można doprowadzić do tego, że ten nasz system postawiony na głowie, gdzie ludzie mniej zarabiający płacą wyższe podatki, zostanie postawiony z powrotem na nogi (). Nie postulujemy podwyższenia podatków, my tylko postulujemy, aby od pewnej granicy dochodów płaciło się taki sam podatek. Ponieważ mamy trudne czasy, to ten podatek może być właśnie na poziomie 32 proc. i być może, że będzie trzeba wprowadzić jeszcze inne podatki, np. od luksusu" - mówił.

Szef PiS przekonywał we Wschowie, że z bezrobociem można walczyć, ale błędy w tym obszarze popełniają rządzący. "Tym najbardziej zasadniczym jest bierność, stwierdzanie, że nic się nie da zrobić, a da się. Jeśli chodzi o pracę, jest gotowy, przedstawiony, przygotowany projekt PiS wielkiej operacji na 1,2 mln nowych miejsc pracy na wsi i w małych ośrodkach, takich jak to miasto" - powiedział Kaczyński.

Podobnie jak w sobotę w Wielkopolsce także w niedzielę Kaczyński dużo mówił też o Otwartych Funduszach Emerytalnych, które nazwał największym oszustwem, jakiego dopuszczono się w minionych latach. Mówił, że społeczeństwo powinno poznać całą prawdę o ich funkcjonowaniu, a osoby chcące zrezygnować z tej formy ubezpieczenia mogły wrócić do ZUS-u. W tym przypadku powiedział, że PiS jest za formą solidarnej składki na emeryturę, a nie rachunków indywidualnych.KOMENTARZE (3)

 • 29099, 2013-04-08 21:23:38

  Tiiiaaa. PIS to partia horrorystyczno-terorystyczno-ksenofobiczna!
 • horror widzę, 2013-04-08 21:22:49

  Że też ludzie dają się nabierać na ten stek bzdur? Większość chodzi do prywatnych przychodni i pewno nawet o tym nie wie...., tylko jakoś nie ma zadłużonych przychodni..., a szpitale są. CHyba można z tego wyciągać wnioski!!! Ubezpieczenia społeczne. Ja chcę demokracji i by cała moja składka ...trafiała do OFE i by OFE mogło inwestować w akcje. Z ZUS-u to ja chcę tylko...świętego spokoju!!! Ale jaruś prawdy nie przyjmuje, a jej żąda. Chyba swojej prawdy.... Katastrofa była jak zwykle zbiegiem seregu błędów, który każdy z osobna by był uszedł płazem. Ale suma błędów w jedym czasie doprowadza do katastrofy. KONIEC TEMATU!!!  rozwiń
 • ryszard, 2013-04-08 09:49:31

  Prezes PIS niech w końcu powie kto to są ci dużo zarabiający , konkretnie , bo ten jego bełkot jest nie do wytrzymania .