PARTNER PORTALU
  • BGK

Procedura wyboru prezesa NFZ uruchomiona

  • PAP    5 czerwca 2012 - 19:02
Procedura wyboru prezesa NFZ uruchomiona

Minister zdrowia Bartosz Arłukowicz poinformował we wtorek, że uruchomił procedurę wyboru nowego prezesa NFZ. Zapowiedział też, że resort przygotowuje zmiany w funkcjonowaniu Funduszu m.in. wzmocnienie roli wojewódzkich oddziałów.
Arłukowicz na popołudniowym briefingu poinformował, że procedura wyłonienia kandydata w otwartym konkursie i przedstawienia go premierowi potrwa ok. 14 dni.

Minister podkreślił, że resort przygotowuje już zmiany w funkcjonowaniu Funduszu, będą one przedmiotem rozmowy i analizy z nowym prezesem.

Czytaj też: Prezes NFZ odwołany

Zapowiedział m.in. wzmocnienie roli, ale też odpowiedzialności wojewódzkich oddziałów Funduszu, płacenie za osiągnięty efekt leczenia, a nie tylko przeprowadzenie procedur, zacieśnienie współpracy między lekarzem rodzinnym, specjalistą i szpitalem, a także podnoszenie jakości leczenia.

"Zależy nam na tym, aby wycena procedur była przeprowadzona w sposób jak najbardziej profesjonalny, niezależny i obiektywny" - powiedział.

Podkreślił, że system ochrony zdrowia jest "szczególnie wrażliwy społecznie, więc zmiany muszą być przeprowadzane w sposób spokojny, przewidywalny i gwarantujący ciągłość bezpieczeństwa opieki zdrowotnej pacjentów".

"Od nowego kandydata - poza kompetencjami określonymi ustawowo - oczekujemy, aby rozumiał cel, do którego zmierzamy, kierunek zmian, które chcemy przeprowadzić; myślę, że zmian oczekiwanych od kilku lat w Polsce" - mówił Arłukowicz.

Była minister zdrowia Ewa Kopacz zapowiadała, że chce doprowadzić do powstania konkurencji dla NFZ. Zgodnie z jej propozycją, prywatne podmioty mogłyby starać się o to, by gospodarować publiczną składką na ubezpieczenie zdrowotne; miało powstać kilka konkurujących funduszy.

Kopacz przygotowała projekt ustawy przewidujący utworzenie Agencji Taryfikacji - to na podstawie jej ustaleń wyceniane byłyby świadczenia medyczne. Promowane miały być te lecznice, które będą wykonywały świadczenia na odpowiednim poziomie, określanym na podstawie wskaźnika efektywności.

Projekt ten nie trafił jednak do Sejmu.

Arłukowicz kilkakrotnie zapowiadał, że także on chce, by powstał system konkurencji dla płatnika publicznego - NFZ. Wyjaśniał, że chodzi o poprawę jakości poprzez wprowadzenie konkurencji.

Rzecznik rządu poinformował we wtorek przed południem, że premier Donald Tusk odwołał Jacka Paszkiewicza ze stanowiska prezesa NFZ. Do czasu powołania nowego prezesa Funduszu jego obowiązki będzie pełnił dotychczasowy zastępca Zbigniew Teter.

Wniosek o odwołanie Paszkiewicza złożył szef resortu zdrowia Bartosz Arłukowicz. Pozytywnie zaopiniowało go siedmiu członków Rady NFZ; jeden był przeciw. Argumentując swój wniosek, Arłukowicz podkreślał, że dymisja Paszkiewicza związana jest ze zmianami w funkcjonowaniu NFZ i finansowaniu świadczeń medycznych.

Minister zdrowia wielokrotnie informował, że zamierza doprowadzić do stworzenia konkurencji dla Funduszu. Według Paszkiewicza, w czasach kryzysu gospodarczego podział NFZ nie byłby korzystnym rozwiązaniem.

Prezes NFZ był w ostatnich miesiącach krytykowany przez Naczelną Radę Lekarską i związki zawodowe medyków. NRL wezwała lekarzy, by nie podpisywali umów na wypisywanie recept refundowanych na warunkach, które przedstawił prezes NFZ.

REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.