PARTNER PORTALU
  • BGK

Profesjonalni menadżerowie w lecznicach

  • PAP    12 czerwca 2012 - 08:50
Profesjonalni menadżerowie w lecznicach

Zadłużenie utrudnia pracę szpitalom – podkreślał we wtorek minister zdrowia Bartosz Arłukowicz.
Przypomniał, że samorządy, które przekształcą lecznice w spółki, mogą skorzystać z pomocy finansowej.

Długi polskich szpitali łącznie wynoszą obecnie ponad 10 mld zł. Jak mówił Arłukowicz w radiowej Jedynce, utrzymują się one na mniej więcej takim poziomie od kilku lat. W ocenie ministra zdrowia konieczna jest zmiana w zarządzaniu lecznicami, którymi powinni kierować profesjonalni menadżerowie.

„Są przygotowane narzędzia wspomagania finansowego szpitali, możliwość przekształcenia szpitali w spółkę i skorzystania z pewnego rodzaju pomocy. Na to są zagwarantowane dosyć duże środki finansowe w budżecie i samorządy, które zdecydują się na zmianę formuły funkcjonowania swoich szpitali będą mogły skorzystać z pomocy finansowej” – powiedział Arłukowicz.

Minister zdrowia poinformował, że w tym tygodniu Sejm zajmie się projektem nowelizacji ustawy o działalności leczniczej, która dotyczy przekształceń szpitali. W noweli przewidziano, że organizacje prowadzące hospicja nie będą traktowane jak przedsiębiorstwa, a obowiązek dodatkowego ubezpieczenia lecznic od zdarzeń medycznych byłby od stycznia 2014 r.

Projekt został zgłoszony przez grupę posłów PO i jest zbieżny z projektem, który przygotowało Ministerstwo Zdrowia (jest w trakcie konsultacji społecznych). Pozytywnie zaopiniowała go sejmowa komisja zdrowia.

Ustawa o działalności leczniczej weszła w życie 1 lipca 2011 r., jednak przewidziano w niej 12-miesięczny okres na dostosowanie się do nowych przepisów. Instytucje prowadzące hospicja zgłaszały, że od 1 lipca nie będą mogły legalnie korzystać z pracy wolontariuszy, pieniędzy pochodzących z darowizn oraz z odpisu 1 proc. podatku.

Zgodnie z projektem noweli, działalność lecznicza prowadzona przez organizacje pożytku publicznego ma być wyłączona z przepisu stanowiącego, że jest to działalność gospodarcza. W takim przypadku mają zastosowanie jedynie przepisy dotyczące tej działalności. W ocenie autorów projektu, powinno to rozwiać wątpliwości dotyczące interpretacji przepisów w sprawie hospicjów.

<!-- pagebreak //-->

REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.