PARTNER PORTALU
  • BGK

Program in vitro został uchwalony przez radnych w Gdańsku

  • MN    23 lutego 2017 - 13:51
Program in vitro został uchwalony przez radnych w Gdańsku
Program uchwalono na sesji Rady Miasta Gdańska 23 lutego. (fot. Grzegorz Mehring/gdansk.pl)

• W Gdańsku uchwalono program, w ramach którego dofinansowana będzie procedura in vitro.

• Składa się on z trzech modułów: edukacyjnego, psychologicznego i medycznego.

• Program będzie realizowany w latach 2017-2020.
Projekt dotyczący wsparcia prokreacji mieszkańców to wspólna inicjatywa radnych z klubu Platformy Obywatelskiej prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. Skierowany on będzie do mieszkańców miasta, którzy obecnie pozbawieni zostali możliwości dofinansowania zabiegu in vitro.

Od listopada 2016 r. pracował zespół, który przygotował założenia programu. W zespole pracowali radni miasta, lekarze specjaliści i inni fachowcy, którzy zajmują się tematyką in vitro.

- Długie oczekiwanie na dziecko dotyka wielu spośród mieszkańców Gdańska. Zależy nam na urodzinach nowych gdańszczan. A także chcemy choć w części przywrócić program rządowy umożliwiający wsparcie parom korzystającym z procedur in vitro – mówiła Aleksandra Dulkiewicz, przewodnicząca zespołu.

Czytaj też: Ministerstwo nie będzie ingerować w programy in vitro

Program wsparcia prokreacji mieszkańców Gdańska składa się z trzech części. Moduł edukacyjny będzie skierowany głównie do młodzieży. Skorzystanie z tego modułu nie jest w żaden sposób powiązane z obowiązkiem skorzystania z pozostałych modułów.

Drugi moduł - psychologiczny, adresowany jest do par borykających się z problemem bezpłodności oraz ich najbliższych.

Moduł medyczny jest trzecią częścią programu i to w jego ramach będzie dofinansowana procedura in vitro. Warunkiem dostępności będzie wiek kobiety określony w przedziale 25-40 lat (warunkowo do 42 lat) oraz do osób borykających się z chorobami nowotworowymi (w tym przypadku od 18 lat).

Kto może skorzystać, jakie są koszty?

Z programu skorzystać będą mogły osoby, które płacą podatki w Gdańsku. Podstawą przystąpienia do programu będzie weryfikacja poprzez wgląd w pierwszą stronę ostatniej deklaracji podatkowej PIT. Z programu korzystać będą mogły pary formalne jak i nieformalne.

Podmioty realizujące program wyłonione zostaną w konkursie. Będą one pochodzić z całego województwa pomorskiego, nie tylko z Gdańska.

Czytaj też: Wrocław: Radni odrzucili uchwałę ws. finansowania in vitro

Planowane jest dofinansowanie do kwoty 5 tyś zł (do 80 proc. kosztu) do każdej z trzech możliwych w programie prób. Szacunkowy budżet programu to 1,1 mln złotych rocznie (ok. 200 procedur, nie więcej niż 1 mln), w 2017 r. - około 700 tys. zł (planowane rozpoczęcie programu - od lipca 2017 r.)

Przyjęty w 2017 roku Program będzie kontynuowany do 2020 roku włącznie zgodnie z okresem obowiązywania obecnego Narodowego Programu Zdrowia.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.