PARTNER PORTALU
  • BGK

Program naprawczy w Matce Polce

  • PAP    16 grudnia 2010 - 20:25
Program naprawczy w Matce Polce

Dyrekcja borykającego się z zadłużeniem Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi zapowiedziała w czwartek wdrożenie programu naprawczego, którego rozwiązania są uzgadniane z Ministerstwem Zdrowia.
Dyrekcja zapewniła, że szpital będzie normalnie funkcjonował i przyjmował pacjentów. ICZMP jest jednym z największych ośrodków medycznych w Polsce; rocznie placówka przyjmuje ok. 40 tys. pacjentów. Jej zadłużenie sięga - według ostatniego raportu NIK - ponad 170 mln zł, w tym ponad 90 mln zł to zobowiązania wymagalne.

Szpital do połowy grudnia miał zakończyć rozpoczętą w 2005 r. restrukturyzację i spłacić ponad 57 mln zł zaległości wobec ZUS. W sumie placówka jest winna ZUS-owi ponad 90 mln zł. Już wcześniej w mediach pojawiały się jednak informacje, że szpital nie ma pieniędzy na spłatę tych zobowiązań.

W czwartek dyrekcja Instytutu wydała komunikat w związku - jak to określono - "z licznymi zapytaniami pacjentów, kontrahentów oraz mediów". Dyrekcja placówki informuje w nim, że po 16 grudnia Instytut Centrum Zdrowia Matki Polki "będzie normalnie funkcjonował i przyjmował pacjentów".

"Problemy finansowe Instytutu będą sukcesywnie rozwiązywane w ramach wdrożenia programu naprawczego, którego rozwiązania są aktualnie uzgadniane z Ministerstwem Zdrowia" - napisano w komunikacie podpisanym przez zastępcę dyrektora ds. ekonomiczno-finansowych Instytutu Ewę Smulewicz.

Smulewicz podkreśliła, że program naprawczy "uwzględni działania w sferze finansowej, prawnej i organizacyjnej Instytutu, w tym umowę z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych o spłatę zobowiązań w ramach wieloletniej umowy spłaty ratalnej".

Rzecznik prasowy Ministerstwa Zdrowia Piotr Olechno w czwartek wstrzymał się od komentarza w tej sprawie. Jego zdaniem oficjalny komunikat ministerstwa dotyczący rozmów z ICZMP w Łodzi może się pojawić najwcześniej w piątek.

ICZMP jest jednym z największych wysokospecjalistycznych ośrodków medycznych w Polsce. Placówka składa się z dwóch głównych części: ginekologiczno-położniczej oraz pediatrycznej. Jest wiodącym ośrodkiem referencyjnym perinatologicznym (diagnostyka i opieka prenatalna), ginekologicznym i pediatrycznym. Posiada 25 klinik i ponad 900 łóżek. Rocznie przyjmuje ok. 40 tys. pacjentów oraz udziela ok. 180 tys. porad w poradniach przyszpitalnych Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.